Czy po zaszczepieniu przeciw COVID-19 dana osoba nie może już transmitować koronawirusa SARS-CoV-2? Producenci szczepionek tego nie potwierdzają. W Radiu Zet ministrowi zdrowia przedstawiono pytanie słuchacza, który pytał o sprawę i dociekał, czy Adam Niedzielski nie uważa, że kampania "zaszczep się dla innych" wprowadza w błąd i stwarza wrażenie, że po zaszczepieniu jest się bezpiecznym dla otoczenia.

- Przyjemnością jest odnoszenie się do takich pytań. Ktoś zadał sobie trud przeczytania i rzeczywiście jakby zweryfikowania informacji. Jest dokładnie tak, jak (brzmi - red.) hipoteza w pytaniu postawiona - odparł minister.

Czytaj także: Minister zdrowia: Jestem przeciwnikiem otwarcia hoteli

- Nie ma naukowych dowodów na to, że ograniczona jest transmisja. I to jest tak naprawdę jeden z głównych argumentów za tym, żeby nawet po zaszczepieniu nosić maseczkę, bo może być taka sytuacja, to dotyczy chociażby tych śluzówek, które mamy w ustach, gdzie ten wirus może być obecny; my możemy być niechorujący ale możemy poprzez właśnie aerozol czy ten właśnie podstawowy mechanizm zakażania inne osoby zakazić - oświadczył Adam Niedzielski.

Minister zdrowia nie odniósł się do pytania, czy rządowa kampania informacyjna w sprawie szczepień przeciw COVID-19 nie wprowadza w błąd.

Oficjalny spot promujący szczepienia zawiera dialog dwóch mężczyzn:
- Troskę o najbliższych wyniosłem z domu, dlatego zaszczepię się przeciw COVID-19. Dla ojca.
- A ja dla syna.
- Tak, to u nas rodzinne. A ty, dla kogo się zaszczepisz?

Czytaj także: Rząd zamykał gospodarkę na podstawie badań w czasopismach naukowych

Z kolei na stronach rządowych poświęconych szczepieniom przeciw COVID-19 czytamy: "Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń".