Eksperci: 2 metry dystansu to za mało. Konieczne są maski

Eksperci ds. zdrowia publicznego - Chia Wang z uniwersytetu na Tajwanie, Kimberly Prather i dr Robert Schooley z Uniwersytetu Kalifornii w San Diego - na łamach "Science" przekonują, że należy poważnie traktować możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa drogą powietrzną (przez aerozol z cząstkami wirusa wydychany przez zakażonych).

Aktualizacja: 28.05.2020 07:20 Publikacja: 28.05.2020 07:05

Eksperci: 2 metry dystansu to za mało. Konieczne są maski

Foto: AFP

arb

Zdaniem autorów publikacji zachowywanie ok. 2 metrów dystansu od innych osób (w USA apeluje się o zachowanie dystansu 6 stóp - ok. 1,8 metra) może nie wystarczyć do tego, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Na łamach "Science" wzywają oni do "regularnych, szeroko zakrojonych testów", aby wykrywać bezobjawowe przypadki zakażenia i wskazują na miejsca, gdzie noszenie masek jest powszechne i gdzie wirus znalazł się pod kontrolą - np. w Hongkongu czy na Tajwanie.

Jak podkreślają autorzy publikacji wytyczne WHO mówiące o dystansie społecznym mogą "nie wystarczyć we wszystkich sytuacjach".

"Dowody wskazują, że (koronawirus) po cichu rozprzestrzenia się poprzez aeorozole wydychane przez zakażone osoby nie mające symptomów choroby" - czytamy w "Science".

"Coraz więcej dowodów (na temat koronawirusa) wskazuje, że rekomendacja WHO mówiąc o sześciu stopach dystansu nie wystarczy w przypadku, gdy znajdujemy się pod dachem, gdzie aerozol utrzymuje się w powietrzu przez godziny, dochodzi do jego akumulacji i przemieszcza się na odległości większe niż sześć stóp" - piszą autorzy publikacji.

Autorzy publikacji, eksperci ds. chemii i chorób zakaźnych piszą, że cząsteczki wirusa w aerozolach emitowane w czasie oddychania i mówienia mogą być w powietrzu i zakażać przez kilka godzin. To sprawia, że "noszenie masek jest kluczowe, nawet jeśli zachowujemy dystans" - czytamy w "Science".

Koronawirus jest chorobą która przenosi się na pewno drogą kropelkową. Co do transmisji aerozolowej eksperci ds. ochrony zdrowia są podzieleni.

Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego