- Liczba zachorowań na grypę jest wielokrotnie większa niż zakażenia covidowe. Mamy ich powyżej 100 tys. tygodniowo w ostatnim czasie. I to nie jest liczba najwyższa, którą odczujemy w tym sezonie, bo tak naprawdę szczyt epidemii grypy przypada zawsze w okolicach stycznia, lutego, bliżej marca. Oznacza to, że liczby te będę systematycznie rosły - powiedział minister Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Na pytanie, czy rozważane jest umożliwienie farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie, minister odpowiedział, że wymaga to trudnej zmiany legislacyjnej i nie jest pewien czy da się taką zmianę przeprowadzić wystarczająco szybko, by zdążyć jeszcze w obecnym sezonie grypowym.

Czytaj więcej

Szczepionki przeciw grypie znowu opodatkowane

- Przygotujemy przepisy i zobaczymy, czy zdążymy je przeprowadzić przez parlament. Ale na pewno w kolejnym sezonie będziemy chcieli takie przepisy przygotować - obiecał Adam Niedzielski.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów musi za nią zapłacić od ok. 50 zł do ok. 100 zł.

Farmaceuci obecnie mogą wykonywać szczepienia przeciwko grypie, ale nie mogą wystawiać na nie recept ani skierowań.