Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 12 225 osób. Od wtorku liczba pacjentów spadła o 93. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 247.

Środa to 40 dzień z rzędu, gdy tydzień do tygodnia liczba pacjentów spada i 30 dzień z rzędu identycznego trendu dotyczącego pacjentów podłączonych do respiratorów.

O 149 spadła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 14 221 wolnych łóżek (53,77 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Koronawirus. Prezes PSL o obostrzeniach: Rząd powinien uruchomić wszystko

Obecnie 1 286 osób - o 12 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów spadła o 2,13 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 350 wolnych respiratorów - 51,21 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Poseł PiS: Kasyn nie będę bronił

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w środę, obecnie zasoby te wynoszą 26 446 łóżek i 2 636 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 56 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów spadła o 22.

W porównaniu ze stanem z 17 stycznia, liczba zakażonych koronawirusem pacjentów w polskich szpitalach spadła o 21,6 proc., a liczba wymagających respiratora pacjentów z SARS-CoV-2 spadła o 22,1 proc.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 1,6 tys. i wynosi 141 093. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 5,8 tys.

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 2,1 tys., w ciągu tygodnia - o 34,9 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 354 598 zakażonych.

Według danych z 16 lutego, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 9,28 mln próbek pobranych od ponad 8,99 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 43,6 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 201 047.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.