Dr Anthony Fauci był w CNN pytany o swe wcześniejsze słowa, że "powrót do normalności" będzie w Stanach Zjednoczoncyh możliwy pod koniec 2021 r. - Czym jest "normalność"? Czy uważa pan, że Amerykanie w 2022 r. będą wciąż nosić maseczki ochronne? - padło pytanie.

- Uważam, że możliwe, że tak będzie - odparł Fauci. Epidemiolog zastrzegł, że nie jest w stanie przewidzień dokładnego kalendarza walki z epidemią.

Czytaj także:
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Mamy początek trzeciej fali epidemii koronawirusa

- Myślę, że będziemy mieli znaczący stopień normalności (...), że gdy wejdziemy w jesień, zimę, do końca roku - zgadzam się z prezydentem - będziemy zbliżali się do pewnego stopnia normalności - dodał.

- Może nie będzie dokładnie tak jak w listopadzie 2019 r., ale będzie znacznie lepiej, niż teraz - ocenił Fauci.

Dopytywany, dlaczego uważa że konieczność noszenia maseczek pozostanie w 2022 r. epidemiolog stwierdził, że zależy to od poziomu dynamiki rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie.

Zastrzegając, że SARS-CoV-2 nie zniknie Fauci dodał, iż chce, by liczba zakażeń spadła do poziomu tak niskiego, że ryzyko napotkania osoby zakażonej będzie minimalne.

- Kiedy tak się stanie i kiedy znaczna większość ludzi w kraju zostanie zaszczepiona (przeciw COVID-19), będę mógł ze spokojem powiedzieć: wiecie co, możemy rezygnować z maseczek, nie musimy mieć maseczek - oświadczył dr Anthony Fauci.