- Każdy, kto miał nadzieję, że szczepionki same rozwiążą problem - nie rozwiążą - powiedział szef izraelskiego rządu na spotkaniu z udziałem ministrów, ekspertów ds. zdrowia, członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego, policji i wojska.

Naftali Bennett dodał, że przypadków wariantu Delta koronawirusa w szybkim tempie przybywa na całym świecie, także w krajach o dużym odsetku zaszczepienia przeciw COVID-19, takich jak Wielka Brytania, Izrael czy Stany Zjednoczone.

- Z jednej strony szczepionki są skuteczne przeciw wirusowi, więc upewniamy się, że mamy odpowiednie zapasy. Ale same szczepionki nie wystarczą - oświadczył.

Czytaj także:
Premier Morawiecki: Czwarta fala koronawirusa? Inni szatani mogą być czynni

- Nie wiemy dokładnie, w jakim stopniu szczepionka pomaga, ale znacznie mniej (w przypadku wariantu Delta w porównaniu z poprzednimi wariantami) - zakomunikował premier Izraela.

- Mamy nadzieję na spowolnienie, ale fakty są takie, że obecnie spowolnienia nie ma - ani u nas, ani na świecie - dodał.

Szef izraelskiego rządu zadeklarował, że celem jego gabinetu jest "pozwolenie na kontynuację rutynowego życia z dostosowaniem się do koronawirusa".

Na spotkaniu zdecydowano, by szybko zatwierdzić stosowanie domowych zestawów do testów na SARS-CoV-2.

Ministrowie zgodzili się, by przygotować wdrożenie specjalnej przepustki, która będzie umożliwiała wstęp na wesela i podobne uroczystości dla ponad 100 gości tylko tym, którzy są zaszczepieni, przeszli COVID-19 lub mają negatywny wynik testu.

System dotyczy zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie serwowane są jedzenie i napoje, a ludzie stoją i siedzą. Nie będzie limitu uczestników, obowiązywał będzie nakaz noszenia maseczek.