Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zatwierdził możliwość przeprowadzenia w Polsce badań klinicznych. 

Obecnie szczepionki na COVID-19 są dopuszczone na terenie Unii Europejskiej do stosowania przez osoby powyżej 16. roku życia. 

Rzecznik resortu zdrowia poinformował także, że obecnie w Polsce nie stwierdzono indyjskiego wariantu koronawirusa. Trwa oczekiwania na wyniki badań dwóch grup sióstr ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty - z Warszawy i Katowic.

- To jest jeden zakon i tu było spotkanie niedaleko Warszawy sióstr zakonnych. Tam jest pełna izolacja, tam nad przestrzeganiem tego reżimu sanitarnego czuwa policja - przekazał Andrusiewicz.

Rzecznik przypomniał, że obecnie nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Indiami. Można z Indii wrócić z przesiadką, ale wymagane jest wówczas odbycie kwarantanny i przedstawienie ujemnego wyniku testu.

- Pasażerowie, którzy wracają, którzy wskazani zostają przez Straż Graniczną Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej, są "wyłapywani", są obdzwaniani i muszą mieć negatywny wynik testu, by wyjść z kwarantanny - powiedział Andrusiewicz.

- Pamiętajmy, że wjazd do Polski z Niemiec i każdego innego państwa Unii Europejskiej wiąże się z wykonaniem testu w ciągu 48 godzin; wynik negatywny zwalnia z kwarantanny, w przeciwnym razie taka osoba trafia na kwarantannę - dodał.