Wykonuję kilka zawodów. Który mam wykazać?

Jeśli na stanowisku pracy wykonywanych jest kilka zawodów, to należy wybrać zawód główny lub z przewagą czynności.

Czytaj także:

Co powinieneś wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym

Nie spiszesz się sam, to zadzwoni rachmistrz

Pomyliłeś się w odpowiedzi, szybko popraw ją przez infolinię

Warto wiedzieć, o co pytają przy spisie powszechnym

Co mi grozi za brak udziału w spisie?

Jeżeli ktoś nie dokonał samospisu przez internet, to zgodnie z zapisami ustawy o NSP przyjdzie do niego lub zadzwoni rachmistrz spisowy. Respondent musi mu udzielić odpowiedzi na pytania z formularza spisowego. Nieudzielenie odpowiedzi traktowane jest jako odmowa, a w takim wypadku na policję trafia zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. W razie nieobecności respondenta rachmistrz złoży ponowną wizytę lub ponownie zadzwoni. Dlatego nie warto go unikać, a najlepiej spisać się samodzielnie, zanim przyjdzie lub zadzwoni. Samodzielne spisanie się eliminuje konieczność ingerencji rachmistrza. Za odmowę udziału w spisie ustawa przewiduje karę grzywny. Może wynieść do 5 tys. zł.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Czy jeśli nie wezmę udziału w spisie, zostanę ukarany?

Każdy przypadek odmowy analizujemy i ponownie podejmujemy próbę kontaktu, aby wyjaśnić, dlaczego udział w spisie jest ważny i z czego wynika obowiązek. Jeśli respondent definitywnie odmawia wykonania obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Pierwsze zawiadomienia zostały już złożone. Kolejne na bieżąco składane są przez urzędy statystyczne na policję.

Mieszkam w wynajętym mieszkaniu we Wrocławiu. Ale mam dom na wsi. Co mam wpisać?

Respondent powinien podać adres, pod którym mieszkał 31 marca 2021 r. Jeśli było to mieszkanie wynajęte we Wrocławiu, to właśnie ten adres powinien być wpisany w formularzu spisowym.

Czy dzieci biorą udział w spisie?

Osoby małoletnie także są objęte spisem i powinny zostać spisane przez rodziców lub opiekunów.

Nie mam dostępu do internetu. Jak mogę się spisać?

Przez internet można się spisać w najbliższym urzędzie gminy lub w mobilnych punktach spisowych organizowanych w każdym województwie. Można też spisać się przez telefon na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99. Z osobami, które same nie dokonają spisu, skontaktuje się rachmistrz spisowy. Dzwoni z numeru 22 828 88 88 lub z infolinii. Rachmistrzowie prowadzą też wywiady w terenie i mogą zapukać do naszych drzwi.