Spekulanci szturmują Danię

Rząd i bank centralny Danii starają się przekonać spekulantów, że nie pójdą śladem Szwajcarów i nie uwolnią miejscowej korony od związku z euro na co liczy wielu graczy.

Publikacja: 20.01.2015 11:26

Spekulanci szturmują Danię

Foto: Bloomberg

Morten Oestergaard, minister gospodarki argumentuje, że sytuacja w Szwajcarii była znacząco inna niż w jego kraju.

- Nie można porównywać okoliczności w Danii i Szwajcarii - wskazuje.

Wcześniej duński bank centralny nieoczekiwanie obniżył oprocentowanie depozytów o 15 punktów bazowych do minus 0,2 proc. Obecnie jest ono takie samo jak podczas dna kryzysu zadłużeniowego w Europie w 2012 r. Podobnie jak Szwajcarzy Duńczycy zostali zmuszeni do tego po serii nieskutecznych interwencji na rynku walutowym.

Eksperci nie wykluczają kolejnego cięcia, gdyż presja na wzrost kursu korony nie ustąpiła. Specjaliści Danske Banku liczą się z tym, że następna obniżka oprocentowania nastąpi w najbliższy czwartek, kiedy Europejski Bank Centralny .przedstawi program skupu obligacji z rynku.

Danske, największy gracz na duńskim rynku, twierdzi, że dostał mnóstwo zapytań od inwestorów zagranicznych i funduszy hedgingowych w jaki sposób mogą zarobić na rynku walutowym. Podobnie jest w przypadku szwedzkiego SEB, największego w Skandynawii tradera walutowego. Odpowiadając na tego rodzaju zapytania inwestorów instytucje te podobno przekonują, iż powiązanie korony z euro wspiera Europejski Bank Centralny, a takiego atutu nie mieli Szwajcarzy.

Jednocześnie bank centralny Danii zapewnia, iż posiada bogaty arsenał instrumentów polityki pieniężnej by zniechęcić spekulantów próbujących przetestować jego determinację. . - Mamy niezbędne narzędzia by obronić peg (powiązanie korony z euro - red.) - zadeklarował Karsten Biltoft, szef departamentu komunikacji duńskiego banku.

Spekulanci jednak robią swoje. Ken Wattret, ekonomista francuskiego BNP Paribas, ostrzega, że w obecnej sytuacji zmuszenie ich do odwrotu może być trudne. Kolejnym testem, według niego, może być czwartkowy komunikat Europejskiego Banku Centralnego. Wattret spodziewa się, że EBC zapowie skup obligacji skarbowych o wartości 600 miliardów euro, co może zwiększyć presję na aprecjację duńskiej korony. Jej rola na rynkach walutowych jest jednak znacznie mniejsza niż franka szwajcarskiego. W 2013 r. udział korony w globalnych transakcjach wynosił 0,8 proc., podczas gdy w przypadku franka było to5,2 proc.

W. Z. Bloomberg

Dane gospodarcze
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu