Dane są dużo gorsze od średniej prognoz ekonomistów dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (-0,9 proc. rok do roku). Wyłączenie wpływu czynników sezonowych tylko lekko poprawia ogląd sytuacji – w takim ujęciu odnotowano spadek o 2,9 proc. rok do roku (i o 0,8 proc. względem marca).
Czytaj więcej
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło w kwietniu o 9,3 proc. r./r. i...
Nowe dane GUS potwierdziły, że nieźle w tym roku wiedzie się w specjalistycznych robotach budowlanych. W kwietniu produkcja w tej gałęzi urosła o 10,5 proc. rok do roku, a w pierwszych czterech miesiącach roku o ponad 9 proc. Dużo gorzej wyglądają dane o budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej (spadek o ponad 8 proc. rok do roku w kwietniu i o blisko 3 proc. w całym okresie styczeń-kwiecień względem analogicznego okresu rok temu) oraz o wznoszeniu budynków (w kwietniu spadek o ponad 10 proc., w całym okresie styczeń-kwiecień o prawie 6 proc.). Te same dane, w innym ujęciu, wskazują też dużo wyższą dynamikę prac o charakterze inwestycyjnym niż remontowym.
„Przeciąganie liny między mieszkalnictwem (spadek) a infrastrukturą (wzrost) daje na razie remis” – komentują ekonomiści banku Pekao. Analitycy mBanku dodają, że wynik produkcji budowlano-montażowej „niespecjalnie napawa optymizmem w kontekście inwestycji”.