Inflacja hamuje w Niemczech i w Hiszpanii

Inflacja konsumencka wyraźnie wyhamowała w marcu w Niemczech, do 7,4 proc. rok do roku, wobec szczytu 8,8 proc. w listopadzie. Jeszcze mocniej zwolniła w Hiszpanii: wyniosła w marcu 3,3 proc. wobec szczytu 10,8 proc. w lipcu.

Publikacja: 30.03.2023 14:43

Inflacja hamuje w Niemczech i w Hiszpanii

Foto: Bloomberg

Inflacja konsumencka w Niemczech wyhamowała z 8,7 proc. w lutym do 7,4 proc. w marcu. Co prawda, była nieco wyższa od prognoz (średnio oczekiwano jej zejścia do 7,3 proc.), ale wygląda na to, że największa gospodarka Europy ma już za sobą szczyt inflacji. Ów szczyt został osiągnięty na poziomie 8,8 proc. w październiku i listopadzie zeszłego roku.

Wyraźnie wyhamowała w Niemczech również inflacja HICP, czyli liczona według koszyka Eurostatu. Zwolniła ona z 9,3 proc. w lutym do 7,8 proc. w marcu, a średnio prognozowano, że wyniesie 7,5 proc.

Czytaj więcej

Inflacja w Niemczech odpuszcza. Ekonomiści: za wcześnie na radość

Danych o niemieckiej inflacji bazowej (czyli liczonej bez uwzględniania cen paliw, energii oraz żywności) jeszcze nie opublikowano. Ekonomiści wskazują jednak, że za hamowanie inflacji konsumenckiej w największym stopniu może odpowiadać efekt bazy odniesienia oraz niższe ceny surowców energetycznych. Inflacja bazowa może być trudniejsza do zwalczenia.  Eksperci Bloomberg Economics prognozowali wcześniej, że prawdopodobnie przyspieszyła ona z 5,4 proc. w lutym do 5,5 proc. w marcu.

Jedną z niewiadomych dotyczących jej przyszłej trajektorii jest to, jak będą kształtowały się płace. Negocjacje ze związkami zawodowymi z niemieckiego sektora publicznego nie posuwają się do przodu, gdyż pracodawcy nie chcą się zgodzić na żądania dwucyfrowych podwyżek płac.

Niemcy nie są jedyną dużą gospodarką strefy euro, w której inflacja hamuje. W Hiszpanii zwolniła ona z 6 proc. w lutym do 3,3 proc. w marcu. Średnio prognozowano, że wyniesie 3,8 proc. (hiszpańska inflacja HICP zeszła z 6 proc. w lutym do 3,1 proc. w marcu, podczas gdy średnio oczekiwano, że zejdzie do 4 proc.). Szczyt ma już dawno za sobą. Ustanowiła go w lipcu 2022 r. na poziomie 10,8 proc.

Czytaj więcej

Inflacja w strefie euro nie odpuszcza

Nie wszystkie dane z Hiszpanii nastrajają jednak optymistycznie. Inflacja bazowa wyhamowała tam bowiem tylko nieznacznie - z 7,6 proc. do 7,5 proc. i wróciła do poziomu ze stycznia. W poprzednich miesiącach wyraźnie rosła. Na przykład w lipcu wynosiła 6,1 proc.

- Pomimo ostrego spadku inflacji konsumenckiej, presja inflacyjna w gospodarce pozostaje bardzo wysoka. Najnowsze dane są też jednak oznaką tego, że wpływ wyższych cen energii na inflację traci moc. Co więcej, presja w globalnych łańcuchach dostaw osłabła w ostatnich miesiącach do poziomów sprzed pandemii, co również hamuje inflację - wskazuje Wouter Thierie, ekonomista ING.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dane gospodarcze
Rynek pracy w USA wciąż mocno rozgrzany
Dane gospodarcze
Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło
Dane gospodarcze
Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz
Dane gospodarcze
Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień
Dane gospodarcze
Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej