W tym projekcie budżetu przeznaczono 74,6 mld euro na wspieranie wzrostu gospodarczego, gdy rok wcześniej było to 69,8 mld euro. Komisja chce, by z kwoty przeznaczonej na wspierania wzrostu, 53,57 mld euro trafiło na wsparcie produktywnych inwestycji i reform strukturalnych. 10,6 mld euro ma zostać przeznaczonych na badania naukowe i innowacje w ramach programu „Horyzont 2020".
Wsparcie dla rolników europejskich wyniesie 42,9 mld euro. Zaproponowano, by 5,2 mld euro przeznaczyć na wzmocnienie granic zewnętrznych Unii oraz rozwiązywanie kryzysu uchodźczego i problemu nielegalnej migracji. Środki te mają trafić m.in. na utworzenie europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej, stworzenie unijnej agencji ds. azylu. 750 mln euro pójdzie na wsparcie dla uchodźców w Turcji.
– UE staje przed ogromnymi wyzwaniami. W tych trudnych czasach skuteczny budżet UE ukierunkowany na priorytety nie jest luksusem, lecz koniecznością. Pomoże on złagodzić skutki gwałtownych zmian, pobudzi gospodarkę i ułatwi radzenie sobie z takimi kwestiami, jak napływ uchodźców – twierdzi Kristalina Georgiewa, wiceprzewodnicząca KE.