NBP tnie prognozy, ale nie stopy

Rada Polityki Pieniężnej nie widzi przesłanek do obniżki stóp procentowych. Nie dostrzegła ich też w nowych, obniżonych prognozach ekonomistów z NBP.

Publikacja: 06.07.2016 17:28

Adam Glapiński

Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Na zakończonym w środę posiedzeniu, pierwszym pod przewodnictwem nowego prezesa NBP Adama Glapińskiego, RPP utrzymała główną stopę procentową na poziomie 1,5 proc. „Rada podtrzymuję ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" – oświadczyła RPP w komunikacie. Członkowie RPP podkreślili, że „dane wskazują na przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej w Polsce po obniżeniu dynamiki PKB w I kw. br.". Do poprawy koniunktury przyczynić mają się m.in. szybki wzrost funduszu płac (sumy wynagrodzeń wszystkich zatrudnionych), wypłaty świadczeń z programu 500+ oraz dobra sytuacja finansowa firm. Ale model ekonometryczny NBP (NECMOD) – którego najnowsze wskazania członkowie RPP poznali na lipcowym posiedzeniu - sugeruje, że koniunktura w Polsce będzie słabsza, niż wydawało się jeszcze w marcu. Wskazuje on obecnie, że tempo wzrostu PKB z 50-proc. prawdopodobieństwem znajdzie się w tym roku między 2,6 a 3,8 proc. (środek tego przedziału to 3,2 proc.) zamiast między 3 a 4,5 proc. (3,8 proc.). W przyszłym roku najbardziej prawdopodobne tempo wzrostu gospodarki to 3,5, zamiast 3,7 proc., a w 2018 r. 3,2 zamiast 3,3 proc.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego