Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2016 17:28 Publikacja: 06.07.2016 17:28
Adam Glapiński
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
Na zakończonym w środę posiedzeniu, pierwszym pod przewodnictwem nowego prezesa NBP Adama Glapińskiego, RPP utrzymała główną stopę procentową na poziomie 1,5 proc. „Rada podtrzymuję ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" – oświadczyła RPP w komunikacie. Członkowie RPP podkreślili, że „dane wskazują na przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej w Polsce po obniżeniu dynamiki PKB w I kw. br.". Do poprawy koniunktury przyczynić mają się m.in. szybki wzrost funduszu płac (sumy wynagrodzeń wszystkich zatrudnionych), wypłaty świadczeń z programu 500+ oraz dobra sytuacja finansowa firm. Ale model ekonometryczny NBP (NECMOD) – którego najnowsze wskazania członkowie RPP poznali na lipcowym posiedzeniu - sugeruje, że koniunktura w Polsce będzie słabsza, niż wydawało się jeszcze w marcu. Wskazuje on obecnie, że tempo wzrostu PKB z 50-proc. prawdopodobieństwem znajdzie się w tym roku między 2,6 a 3,8 proc. (środek tego przedziału to 3,2 proc.) zamiast między 3 a 4,5 proc. (3,8 proc.). W przyszłym roku najbardziej prawdopodobne tempo wzrostu gospodarki to 3,5, zamiast 3,7 proc., a w 2018 r. 3,2 zamiast 3,3 proc.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas