Niskie koszty pracy tracą na znaczeniu

Konkurencyjność Polski w 2016 roku wzrosła, ale tylko pozornie.

Aktualizacja: 10.04.2017 07:13 Publikacja: 09.04.2017 18:57

Foto: 123RF

Polska była w 2016 r. jednym z zaledwie czterech państw Unii Europejskiej, w których koszty pracy liczone w euro nie wzrosły. Uwzględniając płacę i składki na ubezpieczenia społeczne, godzina pracy kosztowała u nas 8,6 euro, o 0,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Średnio w UE tak liczona cena pracy wynosiła 25,4 euro i w porównaniu z 2015 r. wzrosła o 1,6 proc.

Na pierwszy rzut oka to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Sugeruje bowiem, że nasza konkurencyjność międzynarodowa rośnie, co może przyciągać inwestorów. Tyle że niska dynamika kosztów pracy w euro była efektem wyłącznie osłabienia złotego. Licząc w rodzimej walucie, godzinowy koszt pracy nad Wisłą wzrósł w ub.r. o 4,1 proc. – Zachowanie kursu w danym roku nie jest dobrą przesłanką podejmowania decyzji o opłacalności wieloletniej inwestycji – podkreśla Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, zwycięzca naszego konkursu prognoz makroekonomicznych i finansowych w 2016 r. Jeśli w tym roku złoty będzie się umacniał, to koszt pracy w przeliczeniu na euro wzrośnie, nawet jeżeli płace będą stały w miejscu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Dane gospodarcze
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Dane gospodarcze
Chiny publikują dane o PKB. Spowolnienie wzrostu ratuje konsumpcja
Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama