Ekonomista Goldman, Joseph Briggs, powiedział, że wariant Omikron może spowolnić ponowne otwarcie gospodarki, ale analityk spodziewa się „tylko skromnego oporu” w wydatkach na usługi – informuje Reuters.

Goldman Sachs prognozuje wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w 2022 r. o 3,8proc., w porównaniu z 4,2 proc. poprzednio w ujęciu rocznym, oraz wzrost w czwartym kwartale o 2,9 proc., w porównaniu z 3,3 proc. wcześniej - powiedział Briggs.

- Mimo, że wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, obecnie uważamy, że jest to umiarkowany scenariusz, w którym wirus rozprzestrzenia się szybciej, ale najprawdopodobniej nie wywołuje ciężkiej postaci choroby – powiedział analityk Goldman.

Jednak nowy wariant koronawirusa może spowodować długotrwałe niedobory pracowników, jeśli okaże się, ze ludzie nie czują się komfortowo wracając do pracy ze względu na omikrona – pisze Reuters.

Goldman wskazał, że rozprzestrzenianie się nowego wariantu wirusa może pogłębić niedobory dostaw, jeśli inne kraje wprowadzą bardziej restrykcyjne ograniczenia, aczkolwiek wzrost liczby szczepień wśród zagranicznych partnerów handlowych USA zapobiegłby poważnym zakłóceniom.