Wzrost produkcji nieco przyhamował w październiku, co najpierw rozczarowało analityków. Ale natychmiast zaczęli uspokajać: to przejściowe, bo wynika z różnic dni roboczych i tygodniowego przestoju w fabryce Fiata GUS podał wstępne dane na temat wartości produkcji przemysłowej w październiku w firmach, gdzie pracuje od 10 osób. Była ona w cenach stałych o 8,0 proc. wyższa niż przed rokiem, ale o 1,6 proc niższa niż we wrześniu.
To mniejsze wzrosty niż szacowali analitycy. Spodziewali się 10 proc wzrostu w skali roku. Zaś ceny produkcji nie zmieniły się w skali miesiąca i wynoszą o 4 proc. więcej niż rok temu. Analitycy spodziewali się pewnego wzrostu, bo szacowali inflacje producencką na 4,1 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu w październiku wzrosła o 11,2 proc w skali roku i o 0,6 proc mniej niż we wrześniu.
- Dane o spowolnieniu nie są takie złe, jak wyglądają na pierwszy rzut oka. Wynikają z mniejszej liczby dni roboczych w październiku tego roku i z tygodniowego przestoju w fabryce Fiata w Tychach - tłumaczy Piotr Bujak, starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem w kolejnych miesiącach dynamika poprawi się.
- Październikowa produkcja przemysłowa była o 6,6 proc wyższa niż w październiku dwa lata temu, co można interpretować jako wygaśnięcie negatywnego wpływu globalnego kryzysu gospodarczego na sektor przemysłowy w Polsce - dodaje Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku SA. - Czynnikiem, który negatywnie działał na poziom produkcji było umocnienie złotego w ostatnich tygodniach, które nieco zniechęciło zagranicznych odbiorców do zakupu produkowanych w Polsce towarów.- uważa Wojciech Matysiak analityk Pekao.
Z danych GUS wynika, że w skali roku wartość produkcji sprzedanej wzrosła w 26 (na 34) działy przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 27,5proc, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 18,4 proc, wyrobów z metali – o 17,2 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 14,9 proc, urządzeń elektrycznych – o 14,3proc oraz metali – o 11,1 proc. Spadek produkcji wystąpił w 8 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 13,2 proc, w produkcji napojów – o 9,9 proc oraz mebli – o 5,3 proc.