Wskaźnik może przyjmować wartości od minus 100 do 100 pkt, a wynik powyżej 0 oznacza przewagę optymistów nad pesymistami.
Z zaprezentowanego w środę badania Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że w trzecim kwartale pozytywnie oceniono koniunkturę w przemyśle, budownictwie, rolnictwie oraz w bankach. Przewaga pesymistów widoczna była w ocenach w obszarze handlu, gospodarstw domowych i transportu.
Jak wskazano w badaniu, sezonowość branży budowlanej zazwyczaj widać we wzroście wskaźnika w II kwartale i spadkiem w III. "W drugim kwartale bieżącego roku wzrost wskaźnika był bardzo niski. W obecnym kwartale wskaźnik zmniejszył się, ale jego spadek był na tyle mały, że nie tylko zrekompensował jednookresowy spadek trendu z poprzedniego kwartału, ale zwiększył obecny poziom trendu o 2 punkty. Trend koniunktury w budownictwie ponownie jest rosnący, jednak niestabilność koniunktury obserwowana w bieżącym roku osłabia ten optymistyczny wniosek" - stwierdzili autorzy badania.
Ich zdaniem korzystne wnioski z raportu to: wysoki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych i utrzymujący się wysoki poziom produkcji. Ponadto widoczny jest wyraźny wzrost zatrudnienia, poprawa kondycji finansowej zakładów budowlanych oraz kolejne sygnały poprawy w zakresie inwestycji czy zwiększenie portfeli zamówień.
W III kwartale pogorszenie koniunktury dotknęło przedsiębiorstwa prywatne. Natomiast w sektorze publicznym miała miejsce poprawa.