Ssiła nabywcza Polaków rośnie

Pensja minimalna w Polsce jest już podobna do hiszpańskiej. Przynajmniej pod względem tego, ile za te pieniądze możemy kupić.

Publikacja: 04.03.2015 21:00

Przy uwzględnieniu realnej mocy nabywczej złotego, najniższa pensja wynosi w naszym kraju już 738 eu

Przy uwzględnieniu realnej mocy nabywczej złotego, najniższa pensja wynosi w naszym kraju już 738 euro miesięcznie brutto.

Foto: Rzeczpospolita

Dane Eurostatu muszą zaskakiwać. Wynika z nich, że przy uwzględnieniu realnej mocy nabywczej złotego, najniższa pensja wynosi w naszym kraju już 738 euro miesięcznie brutto. To niewiele mniej niż w Hiszpanii (798 euro), czwartej co do wielkości gospodarce strefy euro. Siedem lat temu, tuż przed wybuchem kryzysu, oba kraje dzieliła przepaść. Wtedy w Polsce pensja minimalna wynosiła 462 euro, w Hiszpanii zaś było to 735 euro.

Od tego czasu siła nabywcza minimalnej pensji skoczyła w naszym kraju aż o 55 proc. Z grona 22 państw Unii Europejskiej, w których obowiązuje pensja minimalna, tylko na Słowacji, Łotwie, w Rumunii i Bułgarii odnotowano większy skok. Dla porównania w Hiszpanii od 2008 r. było to zaledwie 8 proc.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Dane gospodarcze
Nowe dane GUS. Nominalny PKB Polski podwoił się w niecałą dekadę
Dane gospodarcze
Ekonomiści Credit Agricole BP z najcelniejszym scenariuszem
Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego