Rekordowy handel między Polską i Hiszpanią

Polska jest ósmym partnerem handlowym Hiszpanii w Unii. W minionym roku padł rekord w wymianie towarowej między naszymi krajami. Polska ma tu saldo dodatnie.

Aktualizacja: 27.03.2016 15:11 Publikacja: 27.03.2016 14:03

Polska jest ósmym partnerem handlowym Hiszpanii w Unii.

Polska jest ósmym partnerem handlowym Hiszpanii w Unii.

Foto: Bloomberg

MSZ oraz Hiszpańskie Ministerstwo Gospodarki i Konkurencyjności opublikowały pełne dane dotyczące polsko – hiszpańskiej wymiany handlowej w 2015 r., podała Polsko-Hiszpańska Izba Handlowa. Szefowa izby Zuzanna Gołębiewska podkreśla, że zarówno w rankingu rynków eksportowych (1,9 proc. całego eksportu trafia do Polski), jak importowych (1,6 proc. całego importu z krajów UE).

W 2015 r. polsko – hiszpańska wymiana handlowa osiągnęła rekordową wartość wynoszącą prawie 8,5 mld euro" dodaje dyrektor biura PHIG. Obroty wzrosły o 14,1 proc. w stosunku do roku 2014. Tym samym Hiszpania zajmuje 7. miejsce wśród krajów UE pod względem wartości wymiany handlowej z Polską.

W 2015 r. polski eksport do Hiszpanii wyniósł 4,71 mld euro i był wyższy o 16,4 proc w porównaniu z rokiem 2014. Import towarów z Hiszpanii wzrósł o 11,4 proc. osiągając wartość 3,78 mld euro. W ramach rynków UE, Polska zajmuje 8 miejsce pod względem hiszpańskiego eksportu i importu. Rok 2015 r. zakończył się dodatnim saldem handlowym dla Polski (935 mln euro).

Co Polska sprzedała Hiszpanii? Maszyny i urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny i ich części wyroby przemysłu chemicznego i przemysłów pokrewnych, pojazdy i jednostki pływające, tworzywa sztuczne i wyroby z nich, kauczuk i wyroby z kauczuku, metale nieszlachetne i wyroby z nich, artykuły rolno-spożywcze (głównie mięso i nabiał) oraz meble i zabawki.

Z Hiszpanii kupiliśmy głównie: artykuły rolno-spożywcze (ryby i przetwory rybne, oliwa z oliwek, wino, cytrusy), wyroby przemysłu chemicznego, samoloty, jednostki pływające, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz wyroby z metali nieszlachetnych.

Głównym partnerem handlowym Hiszpanii jest Unia Europejska, gdzie trafia aż 64.8 proc. eksportu (50.4 proc. do strefy euro). Największe rynki eksportowe dla hiszpańskiej gospodarki to kolejno: Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja.

Dane gospodarcze
Niemieccy konsumenci wciąż nie chcą kupować
Dane gospodarcze
Inflacja wzrosła nieznacznie w maju. GUS podał najnowsze dane
Dane gospodarcze
W Niemczech nastroje bez zmiany, we Francji ogromna poprawa
Dane gospodarcze
Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Dane gospodarcze
Inflacja odpuściła. Polacy ruszyli na zakupy
Dane gospodarcze
Jest coraz lepiej. Polaka stać na coraz więcej pizzy w miesiącu