Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.02.2017 09:11 Publikacja: 22.02.2017 20:10
Foto: Adobe Stock
Komisja Europejska przedstawiła wczoraj doroczną analizę i rekomendacje dla gospodarek państw UE w ramach tzw. semestru europejskiego. Z rozdziału poświęconego Polsce nie wyłania się optymistyczny obraz. Choć w krótkim terminie nie grożą nam żadne bezpośrednie kryzysy, to jednak obecna polityka nie prowadzi nas w dobrym kierunku i w dłuższej perspektywie możemy odczuć tego skutki.
Eksperci doceniają, że nasza gospodarka cały czas się rozwija, ale wskazują na słabości. Spada odsetek ludności w wieku produkcyjnym, coraz trudniej też osiągać wzrost produktywności. Tym bardziej że wprowadzane przez rząd reformy (500+ czy obniżenie wieku emerytalnego) zniechęcają do udziału w rynku pracy grupy w tej chwili słabo tam obecne, jak kobiety, ludzie z niższym wykształceniem czy osoby starsze. Polska osiągnęła rekordowo niskie bezrobocie, co jest oczywiście pozytywną informacją. Ale budzi niepokój, biorąc pod uwagę fakt, że nie ma już potencjału zwiększenia podaży pracowników. W Polsce jest niska mobilność, nie ma systemu uczenia się przez całe życie, a ludność wiejską zniechęca do przenoszenia się do miast hojny system emerytalny dla rolników.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kolejna porcja danych nie jest już dostępna dla obywateli Rosji. Po gospodarce i handlu zagranicznym, teraz reżi...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas