Rogalski zaznaczył, że w przypadku wyborów we Francji sondaże się ostatnio bardzo zawęziły. - Nie wiemy dokładnie kto de facto awansuje do drugiej tury, bo różnica między kandydatami są niewielkie- mówił. - Nawet jeżeli będzie tak jak rynki chcą, że przejdzie Emmanuel Macron i Marine Le Pen to pytanie o to czy Macron nie jest zbyt plastikowy i na ile będzie w stanie zebrać głosy od innych. Nie byłbym pewny do końca, 7 maja, co się wydarzy. To wszystko może się przełożyć na rynki finansowe, gdzie będzie większa niepewność. Na razie jest spokój - tłumaczył Rogalski.

- Giełdy idą w górę, euro od 3 dni też idzie w górę, obligacje francuskie odbijają, więc jakby rynek uwierzył w sondaże – dodał.

Gość przyznał, że rynek walutowy reaguje bardzo pozytywnie na przyspieszone wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. - Funt idzie jak burza do góry, a nie w dół, mimo że to jest ryzyko. Jeżeli sondaże przełożą się na realny wynik, to jest to dość mądra zagrywka ze strony premier May - ocenił Rogalski.

Napięcie wokół Korei Północnej

Gość zaznaczył, że w tle jest rywalizacja o Morze Południowochińskie. - Chodzi o pozycję w tym regionie. Ostatnio Chiny się wyraźnie wzmocniły i teraz Amerykanie szukają pretekstu. Korea Północna jest wytrychem, żeby tutaj się wzmocnić. Trump stawia Chińczyków pod ścianą mówiąc „albo my sami zrobimy porządek i pokażemy kto dominuje w regionie, albo wy się przyłączycie”. Tak czy inaczej opcja militarna jest coraz bardziej realna - tłumaczył Rogalski.

Przyznał, że relacje między USA i Chinami będą szorstkie. - Po spotkaniu prezydentów tych krajów jest próba szukania kompromisu. Taka trochę wojna „pod dywanem”. Kwestia Korei Północnej to jest próba sił – mówił.

- W relacjach gospodarczych w długim terminie widać, że Amerykanie będą działać rozsądnie i szukać kompromisu. Pokazywać swoją siłę i szukać kompromisu z drugą stroną – dodał.

Rynki obligacji

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Ach te magazyny"

Silniki boomu pracują pełną parą - rynek będzie rósł z uwagi na dalszy rozwój logistyki i e-commerce

OGLĄDAJ RELACJĘ

Rogalski zaznaczył, że patrząc na obligacje amerykańskie obserwujemy niższe rentowności. - To jest wynikiem tego, że kapitał płynie do USA, a dane o inflacji itd. były nieco słabsze. Podwyżka stóp w czerwcu przez FED staje się nieco mniej pewna – prognozował.