Nowe badanie: Szczepionki na COVID i grypę zwiększają ryzyko udaru u seniorów

Z analizy danych przeprowadzonej przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) wynika, że przyjmowanie szczepionek na COVID-19 i grypę może wiązać się z pewnym ryzykiem u seniorów.

Publikacja: 26.10.2023 09:49

Szczepionka Pfizer na COVID-19

Szczepionka Pfizer na COVID-19

Foto: PAP/EPA

Badanie wykazało, że szczepionki te mogą nieznacznie zwiększyć ryzyko wystapienia udarów spowodowanych zakrzepami w mózgu u osób w podeszłym wieku, zwłaszcza gdy obie szczepionki są podawane w tym samym czasie i gdy przyjmują je osoby w wieku 85 lub więcej lat - wynika z badania.

Czy szczepionki na COVID i grypę zwiększają ryzyko udaru?

FDA opiera swoje ustalenia o analizę danych z Medicare, amerykańskiego publicznego programu ubezpieczeń zdrowotnych.

To drugie badanie, które wskazuje na podwyższone ryzyko udaru u seniorów po jednoczesnym przyjęciu szczepionek na COVID-19 i grypę - zauważa CNN.

Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób i FDA wydały w styczniu oświadczenie, po tym jak jedno z ich badań dotyczących bezpieczeństwo stosowania szczepionek - Vaccine Safety Datalink - wskazało na niewielkie ryzyko udaru u starszych seniorów, którzy przyjęli szczepionkę na COVID-19 koncernu Pfizer i pełną dawkę szczepionki przeciw grypie tego samego dnia. Badanie skłoniło FDA do dokładniejszego przyjrzenia się przypadkom udarów u osób w podeszyłym wieku, których dane są w systemie Medicare.

Czytaj więcej

Walka z COVID-19 w Polsce. Raport NIK zarzuca władzy "daleko idącą niegospodarność"

FDA podkreślała w odniesieniu do wcześniejszych ustaleń, że ryzyko na które wskazuje badanie agencji wydaje się być niewielkie - chodzi o trzy udary lub przypadki niedokrwienia mózgu na 100 tys. podanych szczepionek. Z badania wynika, że główną przyczyną udarów jest prawdopodobnie przyjęcie szczepionki na grypę, które mają silnie pobudzać układ odpornościowy.

Dodatkowa analiza danych z Medicare wskazała, że ryzyko udaru rośnie nieznacznie u osób w wieku powyżej 65 lat, które otrzymały dużą dawkę szczepionki na grupę. Jak czytamy chodzi o 1-2 udary na każde 100 tysięcy szczepień.

U seniorów w wieku 85 i więcej lat zauważono podwyższone ryzyko udarem spowodowanym zakrzepem u tych, którzy przyjęli szczepionkę Pfizera (ale nie Moderny)

- Bezwzględne ryzyko jest znikome - mówi dr Steve Nissen, kardiolog i badacz z Ohio. - To znaczy jest znikome w porównaniu do ryzyka związanego z ryzykiem śmierci na COVID-19 u osób w wieku powyżej 85 lat - dodaje.

Co najmniej pięć innych badań nie wskazało na podwyższone ryzyko udaru po szczepieniu na COVID-19, grypę lub po obu szczepionkach.

Badacze: I tak warto się szczepić na COVID i grypę

Badacze podają, że nadal badają potencjalny związek między szczepieniami a udarami, ale mimo to apelują, by wszyscy szczepili się, ponieważ niewielki wzrost ryzyka związanego z udarem po szczepieniu jest marginalny w porównaniu do podwyższonego ryzyka udaru po przejściu grypy lub COVID-19.

FDA oparło swoje najnowsze ustalenia na danych o ponad 5,3 mln dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy korzystają z programu Medicare i otrzymali szczepionki na COVID-19 wyprodukowane przez koncerny Pfizer i Moderna. Badacze nie wykazali podwyższonego ryzyka udarem w ogóle badanej populacji. U seniorów w wieku 85 i więcej lat zauważono podwyższone ryzyko udarem spowodowanym zakrzepem u tych, którzy przyjęli szczepionkę Pfizera (ale nie Moderny).

Podwyższone ryzyko udaru wykryto też u osób w wieku 65 i więcej lat, które przyjęły szczepionkę na COVID-19 i szczepionkę na grypę w tym samym czasie.

Badanie wykazało, że szczepionki te mogą nieznacznie zwiększyć ryzyko wystapienia udarów spowodowanych zakrzepami w mózgu u osób w podeszłym wieku, zwłaszcza gdy obie szczepionki są podawane w tym samym czasie i gdy przyjmują je osoby w wieku 85 lub więcej lat - wynika z badania.

Czy szczepionki na COVID i grypę zwiększają ryzyko udaru?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
COVID19
Grzesiowski: Zgonów covidowych jest 10-krotnie więcej niż podają oficjalne dane rządowe
COVID19
W Polsce ruszają szczepienia przeciw najnowszej mutacji koronawirusa
COVID19
Łączenie szczepień przeciw COVID i grypie. Badanie wykazało, jakie daje efekty
COVID19
Wracają pandemiczne obostrzenia. Pomorskie szpitale wstrzymują odwiedziny
COVID19
Szuster-Ciesielska: nawet 40 proc. testów na Covid-19 ma dodatni wynik
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości