Obydwa przypadki zachorowania na wersję koronawirusa o nazwie Kraken, wystąpiły w województwie łódzkim. Kraken rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko i może być wariantem dominującym w Europie w ciągu dwóch miesięcy.

Próbki były pobrane do badania w pierwszych dniach stycznia. Wyniki dotarły do Ministerstwa Zdrowia w tym tygodniu. Pacjenci są już zdrowi.

- Monitorujemy sytuację epidemiczną w tych państwach, które mierzą się ze zwiększoną obecnością wariantu XBB.1.5, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i USA. Nie widzimy na dziś zwiększonego zagrożenia dla Polski, tak jak ECDC nie widzi zwiększonego ryzyka dla Europy. Na dziś COVID-19 nie stanowi dla Polski zagrożenia, nawet w wersji XBB.1.5 - powiedział Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski.

Kraken jest bardziej transmisyjny, ale "w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje ciężkiego przebiegu COVID-19" - dodał minister Niedzielski.

Czytaj więcej

XBB.1.5, czyli „kraken”. Jakie objawy sugerują zakażenie tym wariantem koronawirusa?


Zgodnie z najnowszymi raportami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób nie ma szacunków dotyczących skuteczności szczepionek dla wariantu XBB.1.5, ale eksperci są przekonani, że dostępne szczepionki pozostają skuteczne przeciwko ciężkim przebiegom zakażenia tą odmianą wirusa. Są też zdania, że dotychczas stosowane leki przeciw wariantowi Omikron (nirmatrelwir/rytonawir, remdesiwir) będą skuteczne w walce z Krakenem.