Izrael: Nie znaleziono związku między szczepionką Pfizera a udarami mózgu

Izrael nie wykrył żadnych dowodów łączących udary mózgu z uaktualnioną szczepionką przeciwko koronawirusowi opracowaną przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i jego niemieckiego partnera BioNTech - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Publikacja: 19.01.2023 16:23

Izrael: Nie znaleziono związku między szczepionką Pfizera a udarami mózgu

Foto: AFP

W piątek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób poinformowały, że system monitorowania bezpieczeństwa zasygnalizował, że szczepionka może być ewentualnie związana z rodzajem udaru mózgu u starszych dorosłych.

Czytaj więcej

Szczepionka Pfizer/BioNTech zwiększa ryzyko udaru u seniorów?

Izraelski szef grupy zadaniowej ds. koronawirusa, Salman Zarka poinformował, że nie odkryto takich związków, nawet gdy ponownie przeanalizowano dane po publikacji FDA.

Około 389 648 osób w Izraelu przyjęło dotychczas szczepionkę, który jest wymierzona w pierwotny szczep i jego podwariant Omikron.

W środę regulator rynku leków w Unii Europejskiej również poinformował, że nie znalazł żadnych sygnałów w sprawie szczepionki Pfizera.

Pfizer i BioNTech poinformowały w piątek, że są świadomi doniesień o udarach niedokrwiennych u osób 65 i starszych po szczepieniu.

Przekazano, że ani firmy, ani CDC i FDA nie zaobserwowały podobnych wniosków w innych systemach monitorowania i że nie ma dowodów sugerujących związek między szczepionkami a udarami.

COVID19
Potwierdzono skutki uboczne u zaszczepionych przeciwko COVID-19
COVID19
Niemcy: Powikłania u 0,00072 procent szczepionych na COVID-19
COVID19
Covid-19 wciąż nie odpuszcza. Dominuje nowy wariant
COVID19
W szpitalach w USA wracają obowiązkowe maski. Grypa i COVID atakują
COVID19
Sondaż: Czy Polacy chcą powrotu obowiązku noszenia maseczek?