Walka z Covid-19. Oddziały intensywnej terapii w Chinach są pełne

Personel medyczny na pierwszej linii frontu walki z koroanwirusem w Chinach mówi, że szpitale są przytłoczone. Pracujący w Pekinie lekarz Howard Bernstein powiedział, że podczas trzydziestu lat swojej pracy nigdy nie był świadkiem podobnej sytuacji.

Publikacja: 26.12.2022 09:26

Walka z Covid-19. Oddziały intensywnej terapii w Chinach są pełne

Foto: AFP

Do chińskich szpitali przybywa coraz więcej pacjentów. Większość stanowią osoby starsze z poważnymi objawami Covid-19 i zapalenia płuc.

Informacje przekazane agencji Reutera przez pekińskiego lekarza Howarda Bernsteina pokrywają się z podobnymi wypowiedziami medyków w całych Chinach. W kraju placówki służby zdrowia walczą z falą zakażeń wywołaną wycofaniem się władz z rygorystycznej polityki zero Covid.

Jest to zdecydowanie największa epidemia w kraju od czasu, gdy pandemia rozpoczęła się w mieście Wuhan trzy lata temu.

Czytaj więcej

Władze chińskiej prowincji Zhejiang: Milion zakażeń koronawirusem dziennie

- Szpital jest po prostu przytłoczony od góry do dołu - powiedział Reuterowi Bernstein pod koniec "stresującej" zmiany w prywatnym Beijing United Family Hospital we wschodniej części stolicy. - Oddział intensywnej terapii jest pełny, podobnie jak oddział ratunkowy - dodał.

W ciągu ostatniego miesiąca Bernstein przeszedł od tego, że nigdy nie leczył pacjenta z Covid-19 do tego, że widział dziesiątki dziennie. W jego ocenie największe wyzwanie stanowi fakt, że lekarze nie byli przygotowani na taką sytuację.

Sonia Jutard-Bourreau z prywatnego szpitala Raffles w Pekinie powiedziała, że liczba pacjentów jest pięć do sześciu razy większa niż normalnie, a średnia wieku pacjentów wzrosła o około 40 lat do ponad 70.

- Pacjenci i ich krewni odwiedzają Raffles, ponieważ lokalne szpitale są przytłoczone - powiedziała, a także dlatego, że chcą kupić Paxlovid, lek wyprodukowane przez Pfizer, którego zapasy w wielu miejscach się kończą.

- Chcą leku jak zamiennika szczepionki, ale lek nie zastępuje szczepionki - powiedziała Jutard-Bourreau, dodając, że istnieją ścisłe kryteria, kiedy jej zespół może go przepisać.

Jutard-Bourreau, która podobnie jak Bernstein pracuje w Chinach od około dekady, obawia się, że najgorsze z tej fali w Pekinie jeszcze nie nadeszło.

W innych miejscach w Chinach personel medyczny powiedział agencji Reutera, że zasoby są już w niektórych przypadkach rozciągnięte do granic możliwości, ponieważ poziom zakażenia wśród pracowników szpitali był szczególnie wysoki.

Jedna pielęgniarka z Xian powiedziała, że 45 z 51 pielęgniarek w jej oddziale i cały personel na oddziale ratunkowym złapał wirusa w ostatnich tygodniach. W niektórych szpitalach personel ma przychodzić na dyżury, nawet jeśli ich testy są pozytywne i mają lekką gorączkę.

Jiang, 29-letnia pielęgniarka na oddziale psychiatrycznym w szpitalu w prowincji Hubei, powiedziała, że frekwencja personelu spadła o ponad 50 procent na jej oddziale. W związku z obecną sytuacją nie są przyjmowani nowi pacjenci. Przekazała, że jej zmiany trwają około 16 godzin.

Lekarze, którzy rozmawiali z agencją Reutera, powiedzieli, że najbardziej martwią się o osoby starsze, z których dziesiątki tysięcy mogą umrzeć, według szacunków ekspertów.

Ponad 5 tys. osób prawdopodobnie umiera każdego dnia z powodu Covid-19 w Chinach - podała brytyjska firma Airfinity zajmująca się danymi zdrowotnymi. To sprzeczne z oficjalnymi informacjami przekazywanymi przez władz Chin.

Przez kilka ostatnich dni informowano, że w kraju nie odnotowano nowych przypadków śmiertelnych z powodu Covid-19.

Chiny zawęziły swoją definicję klasyfikacji zgonów jako związanych z Covid-19, licząc tylko te, które obejmują wywołane przez Covid-19 zapalenie płuc lub niewydolność oddechową. - To nie jest medycyna, to polityka - powiedziała Jutard-Bourreau. 

COVID19
Szef WHO mówi o kolejnej pandemii. Podkreśla, że trzeba się przygotować
COVID19
WHO: Covid-19 nie jest już globalnym zagrożeniem dla zdrowia
COVID19
Meksyk opracował własną szczepionkę na COVID-19
COVID19
Po trzech latach Niemcy wyłączają aplikację covidową. Kosztowała setki milionów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
COVID19
„Zysk powinien mieć swoje granice”. Minister Niedzielski krytykuje Pfizera ws. szczepionek
COVID19
Czy COVID-19 może powodować łuszczycę?