Rekomendacja EMA obejmuje szczepienia przeciwko koronawirusowi preparatem Comirnaty (Pfizera) u dzieci od szóstego miesiąca do czwartego roku życia, natomiast szczepionką Spikevax (Moderny) u dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia.

Pierwsza ze szczepionek może być stosowana w trzech dawkach, a Moderny w dwóch dawkach. W porównaniu z dawkami dla starszych grup wiekowych, dopuszczonych wcześniej do szczepień, dawki obu preparatów dla najmłodszych dzieci mają być mniejsze.

W przypadku Comirnaty badanie u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na mniejszą dawkę (3 mikrogramy) była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po podaniu większej dawki (30 mikrogramów) u osób w wieku od 16 do 25 lat. W przypadku Spikevax badanie u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat wykazało, że odpowiedź immunologiczna na mniejszą dawkę (25 mikrogramów) była porównywalna z odpowiedzią obserwowaną po większej dawce (100 mikrogramów) u zaszczepionych w wieku od 18 do 25 lat. W obu badaniach oceniono odpowiedź immunologiczną wywołaną przez szczepionki, mierząc poziom przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.

Czytaj więcej

Zbadano związek między alkoholem i Covidem

W opublikowanym komunikacie zaznaczono jednocześnie, że najczęstsze skutki uboczne u zaszczepionych małych dzieci są porównywalne do tych, które obserwowano w starszych grupach wiekowych. Przede wszystkim chodzi o drażliwość, senność, utratę apetytu, wysypkę i ból w miejscu podania szczepionki. „W przypadku obu szczepionek efekty te były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu” - podkreślono, zaznaczając, że „korzyści ze stosowania preparatu Comirnaty i Spikevax u dzieci odpowiednio w wieku od 6 miesięcy do 4 i 5 lat przewyższają ryzyko”.

Również w środę EMA zarekomendowała dopuszczenie do obrotu szczepionki Spikevax (od Moderny) ukierunkowanej na podwarianty BA.4 i BA.5.