Według oficjalnych rządowych danych, w ciągu doby w Polsce stwierdzono koronawirusa u 5964 osób. - To jest wzrost o około 5,5 proc. w porównaniu do ubiegłego tygodnia - powiedział wiceszef resortu zdrowia. Dodał, że w Polsce są jeszcze "niewielkie wzrosty", zaś "w całej Europie (...) nawet u naszych sąsiadów w Czechach i na Słowacji już obserwujemy w tej chwili spadki zachorowań". - Wydaje się, że już jesteśmy na szczycie fali letniej, a w całej Europie liczba nowych przypadków spada - mówił Waldemar Kraska.

W kontekście Niemiec, które "w projekcie ustawy przewidują obowiązkowe zakrywanie ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych" wiceminister zdrowia został zapytany, czy MZ też jest taki pomysł lub projekt.

Czytaj więcej

Szczepienia na grypę w sezonie 2022/2023. Wiceminister zdrowia o nowym systemie

- Mamy przygotowany plan na jesień, tak jak zawsze to robiliśmy, z dużym wyprzedzeniem. Kilka wariantów zakładamy - odparł Kraska. Dodał, iż wydaje się, że wzrost liczby zakażeń jesienią jest nieunikniony. - Jest tylko kwestia teraz, czy to będzie początek października, czy będzie w dłuższym okresie. Ale na pewno będzie większa liczba - stwierdził.

- Zakrywanie ust i nosa, szczególnie dla osób z grupy wrażliwej, czyli powyżej 60. roku życia myślę, że jest wskazane, szczególnie w środkach komunikacji miejskiej, w pociągach, tam, gdzie nie możemy zachować dystansu - przekonywał Kraska.

- Myślę, że wszystkie ruchy, które wykonaliśmy, przynosiły skutki - powiedział też wiceszef resortu kierowanego przez Adama Niedzielskiego, odnosząc się do dotychczasowych działań władz w związku z koronawirusem i COVID-19.

Czytaj więcej

Wiceminister zdrowia nie wyklucza powrotu obowiązku maseczek

- Każda fala, która była w naszym kraju, była falą inną, trzeba było podejmować zupełnie inne środki działania. Przypominam, pierwsza fala, lockdown, uczyliśmy się jakby, jak postępować z tym wirusem. Ta ostatnia fala, fala letnia, zupełnie inna. Przyjmujemy pacjentów do każdego szpitala już, szpitale sobie z tym doskonale radzą - mówił.

Waldemar Kraska przekazał także, że w szpitalach jest ok. 2,5 tys. osób z COVID-19. Dodał, że w ostatnim czasie odnotowano spadek tempa wzrostu liczby takich hospitalizacji.