Postulują, za przykładem Chile, Estonii, Szwecji czy Szwajcarii, wprowadzenie podobnych rozwiązań także w Polsce.
Analitycy FOR w swojej najnowszej analizie badają skuteczność funkcjonowania czterech typów reguł fiskalnych (zrównoważonego budżetu, wydatkowej, dochodowej i reguły długu) w krajach OECD. Z ich analizy wynika, że najskuteczniejsza jest kombinacja reguły zrównoważonego budżetu i wydatkowej, co potwierdza przykład takich krajów jak Chile i Estonia, gdzie od kilkunastu lat utrzymuje się niski poziom zadłużenia) oraz Szwajcaria i Szwecja, które skutecznie ograniczają zadłużenie. „Taka kombinacja reguł fiskalnych była stosowana w 20 proc. krajów, w których przeprowadzono głęboką konsolidację fiskalną, czyli zmniejszenie w trzy lata relacji długu do PKB o min. 10 pkt proc., a nominalną wartość długu o co najmniej 20 proc." – czytamy w raporcie.
Jak radzą sobie inne kraje?
W Chile reguła zrównoważonego budżetu zakładała początkowo cel salda strukturalnego na 1 proc. PKB nadwyżki. Następnie zredukowano ten cel do 0,5 proc. PKB, od 2009 r. dąży się do równowagi pomiędzy dochodami a wydatkami budżetowymi. W latach 1996-2011 zadłużenie w Chile nie przekroczyło 16 proc. PKB. W latach 2002-2007 dług spadł tam z 15,7 do 4,1 proc. PKB. Globalny kryzys finansowy zaowocował przyrostem zadłużenia o ok. 6 pkt proc. Według szacunków MFW, chilijski dług w 2011 r. wyniósł 10,5 proc. PKB.
Estonia, gdzie reguła zrównoważonego budżetu ma zostać wpisana w krajowe ramy fiskalne, a w praktyce z różnym skutkiem jest stosowana od 1993 r., w latach 1995-2007 udało się ograniczyć zadłużenie z 9 do 3,7 proc. PKB. W wyniku kryzysu długu urósł w 2009 r. do 7,2 proc. PKB, dwa lata później spadł do 6 proc. PKB.
Szwecja od 1997 r. stosuje regułę wydatkową, która ustala maksymalny pułap wydatków szczebla centralnego, łącznie z wydatkami na emerytury. Tej regule nie podlegają jedynie wydatki na obsługę długu. Ponadto, Szwecja przyjęła za cel utrzymywanie średnio 1 proc. nadwyżki w sektorze finansów publicznych przez cały cykl koniunkturalny. W ten sposób kraj chce zapewnić bezpieczeństwo finansów publicznych, w związku ze starzeniem się społeczeństwa.