Minister finansów, Andrzej Domański: Ograniczymy podatek Belki

Podatek od zysków kapitałowych z całą pewnością będzie ograniczony - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister finansów Andrzej Domański. Ministerstwo Finansów chce stworzyć nowy system zachęt do oszczędzania.

Publikacja: 23.01.2024 08:59

Minister finansów Andrzej Domański w Sejmie podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2024

Minister finansów Andrzej Domański w Sejmie podczas prac nad projektem ustawy budżetowej na rok 2024

Foto: PAP/Paweł Supernak

"Trwają prace w Ministerstwie Finansów. Tak jak mówiliśmy w kampanii wyborczej, chodzi o ograniczenie podatku Belki, stworzenie nowego systemu zachęt do oszczędzania, czy to na rachunkach bankowych, czy również do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. To musi być zrobione w sposób odpowiedzialny, tak, żeby banki, biura maklerskie były do tego procesu przygotowane. Będę o tym rozmawiał chociażby ze Związkiem Banków Polskich, aby takie rozwiązania wspólnie wdrożyć" - powiedział minister finansów.

Minister Domański zapewnił, że z całą pewnością podatek od zysków kapitałowych, zwany podatkiem Belki, będzie ograniczony.

Czytaj więcej

Jest budżet na 2024 rok. Co z nowelizacją? " To nie jest koniec świata"

Prace nad podwyższeniem kwoty wolnej od podatku trwają

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad podwyższeniem kwoty wolnej od podatku PIT do 60 tys. zł z 30 tys. zł, ich rozstrzygnięcie to kwestia najbliższych miesięcy, ale niezbędne są tu m.in. konsultacje z koalicjantami, powiedział w Polskim Radiu Andrzej Domański.

"Myślę, że to jest kwestia najbliższych miesięcy, ale to proszę pozwolić zachować odrobinę miejsca na dyskusje chociażby z koalicjantami" – powiedział minister finansów, zapytany, kiedy można się spodziewać rozstrzygnięć w tej sprawie.

Na początku grudnia premier Donald Tusk informował, iż podwyżka kwoty wolnej od podatku z 30 tys. zł do 60 tys. zł nadal jest możliwa, ale nie będzie takiej propozycji w trakcie 100 dni rządów.

Czytaj więcej

KSeF: Kosztowna decyzja Ministerstwa Finansów. Którym firmom zaszkodzi

Nowelizacja budżetu jest możliwa

Nowelizacja procedowanej obecnie ustawy budżetowej jest potencjalnie możliwa, a o tym, kiedy mogłaby ona mieć miejsce, rząd zadecyduje w najbliższych miesiącach - zapewnia Andrzej Domański.

"Musimy jeszcze dokonać przeglądu strony wydatkowej i przychodowej. Natomiast kiedy taka potencjalna nowelizacja będzie miała miejsce - o tym zadecydujemy w najbliższych miesiącach. Na razie musimy uchwalić tę ustawę budżetową i powinno to stać się jak najszybciej" - powiedział Domański w programie 1 Polskiego Radia.

Minister zapewnia, że procedowany obecnie budżet na 2024 rok "jest budżetem bardzo dobrym".

"Zapewniliśmy w nim te wszystkie kluczowe punkty, o których mówiliśmy w trakcie kampanii wyborczej: podwyżki dla nauczycieli, dla sfery budżetowej, ponad 3 mld zł dla samorządów, zapewniliśmy finansowanie tzw. babciowego, czyli programu 'Aktywny rodzic', 0,5 mld zł na in vitro, środki na 'Telefon zaufania' - więc to jest, moim zdaniem, bardzo dobry budżet. No i chciałbym, żeby on jak najszybciej został przyjęty i do końca stycznia trafił na biurko pana prezydenta" - przypomniał minister Domański.

Czytaj więcej

Budżet państwa na 2024 r. uchwalony. Sejm podjął decyzję

18 stycznia Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2024 r. z dochodami budżetu państwa w kwocie ok. 682 mld zł, limitem wydatków na poziomie ok. 866 mld zł i deficytem budżetowym nie większym niż 184 mld zł.

"Budżet jest oczywiście zgodny z konstytucją” – zapewnił minister finansów Jego zdaniem trudno byłoby znaleźć jakiekolwiek punkty, które stanowiłyby punkt zaczepienia do kierowania budżetu do Trybunału. „Więc tutaj liczę na odpowiedzialność ze strony pana prezydenta i niezwlekanie z podpisaniem ustawy budżetowej" - powiedział minister Domański.

Budżet i podatki
Ponad 24 mld zł dziury w budżecie po I kwartale. VAT w górę, PIT dołuje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Budżet i podatki
Francja wydaje ciągle za dużo z budżetu
Budżet i podatki
Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze
Budżet i podatki
Polacy zmienili nastawienie do podatków. Zawinił Polski Ład
Budżet i podatki
Unijne rygory fiskalne zablokują inwestycje