Rząd przypadkiem ujawnił, że przedłuży zerową stawkę VAT do końca roku

Ministerstwo finansów niechcący zdradziło, że zerowa stawka VAT na produkty żywnościowe będzie obowiązywała do końca 2023 roku, choć miała ona wygasnąć w połowie roku. To reakcja na wciąż bardzo wysoką inflację.

Publikacja: 21.03.2023 14:42

Rząd przypadkiem ujawnił, że przedłuży zerową stawkę VAT do końca roku

Foto: Adobe Stock

Informację tę podał resort finansów w prospekcie programu emisyjnego z 17 marca 2023 r. „Część środków wdrożonych w ramach tarcz antyinflacyjnych wygasła z końcem 2022 r., ale zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe została przedłużona do końca 2023 roku” – czytamy w prospekcie.

Czytaj więcej

Załamanie konsumpcji. Wielki post trwa od początku lutego

Według obecnych przepisów, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje przez pierwszą połowę 2023 r. Przedstawiciele rządu zaznaczali jednak, że rozwiązanie to może zostać przedłużone na cały 2023 r.

W odpowiedzi na pytania PAP Biznes ministerstwo finansów poinformowało, że „cały czas monitoruje sytuację” i jeśli zajdzie taka potrzeba, „będą podejmowane decyzje o dalszym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność”.

Czytaj więcej

Rekordowa inflacja w lutym, GUS podał dane. Jesteśmy wreszcie na szczycie?

Inflacja w Polsce wciąż nie odpuszcza i według najnowszych danych GUS była w lutym rekordowa – sięgnęła aż 18,4 proc. rok do roku po 17,2 proc. w styczniu. Ekonomiści prognozują, że dotarła już do szczytu i od marca ruszy w dół, ale wszystko wskazuje na to, że będzie opadała wolniej niż się dotąd wydawało.

Tymczasem resort finansów przekonuje w prospekcie, że część działań podjętych w ramach tarcz antyinflacyjnych zredukowało wzrost cen. „Stopa inflacji została w pewnym stopniu ograniczona, dzięki działaniom antyinflacyjnym wprowadzonym przez rząd. (…) Opierały się one na dwóch instrumentach: obniżeniu podatków, w tym podatku od towarów i usług (VAT), akcyzy i niektórych innych podatków od energii, paliwa i artykułów spożywczych, oraz bezpośredniej, jednorazowej pomocy z budżetu państwa dla gospodarstw domowych o niższych dochodach” – napisano.

Budżet i podatki
Dania chce mocno zwiekszyć wydatki na obronę. Będzie też pomagać Ukrainie
Budżet i podatki
Ile będzie nas kosztowała wielka, 300-tysięczna armia
Budżet i podatki
Siły Zbrojne za miliardy. Kosztowna budowa wielkiej polskiej armii
Budżet i podatki
Na Ukrainie wzrosła oficjalna liczba milionerów. Bo zaczęli płacić podatki
Budżet i podatki
Nieco mniejsza dziura w kasie państwa. Ale mocno spadły wpływy z PIT
Budżet i podatki
Wielka waloryzacja zamówień