Podatkowe równanie w dół. UE dyskutuje o sprawiedliwości

W UE trwa ożywiona dyskusja o konieczności sprawiedliwego opodatkowania. Ale w praktyce ostatnie lata to złoty czas dla międzynarodowych koncernów i zamożnych osób prywatnych.

Publikacja: 23.11.2021 21:00

Podatkowe równanie w dół. UE dyskutuje o sprawiedliwości

Foto: Adobe Stock

Dogłębną analizę schematów podatkowych w państwach UE przeprowadzili eksperci z European Tax Observatory – niezależnego laboratorium badawczego ulokowanego przy Paris School of Economics. Wnioski płynące z ich pracy stoją w sprzeczności z powszechnym przekonaniem o tym, że Unia Europejska prowadzi walkę z niesprawiedliwymi, preferencyjnymi schematami podatkowymi. A nawet jeśli faktycznie ją prowadzi, to jest ona na razie nieskuteczna.

Generalny trend w UE to stopniowe obniżenia stawek podatkowych. Uległ on jednak zahamowaniu w latach 2008–2009, gdy doszło do kryzysu finansowego i rządy musiały pomyśleć o zwiększeniu dochodów budżetowych. Ale nie dotyczy to najbogatszych, bo jednocześnie wiele państw zaoferowało specjalne rozwiązania podatkowe wielkim koncernom międzynarodowym i osobom najzamożniejszym. Tylko pozornie niższe podatki dla najbogatszych osób fizycznych nie mają wpływu na firmy. W praktyce to są właściciele firm, a ich dochody to często zyski po zapłaceniu CIT. Zatem fakt, jak te zyski są opodatkowane, będzie też miał wpływ na decyzje o lokowaniu biznesu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budżet i podatki
Polski plan redukcji deficytu już niemal przyjęty przez Brukselę
Budżet i podatki
Czy Rada Fiskalna dorówna prestiżowi RPP? Kto w niej będzie zasiadać?
Budżet i podatki
Ponad 3 tys. zł od każdego pracującego na przywileje emerytalne
Budżet i podatki
Szok w rosyjskiej Dumie: dwie partie nie poparły wojennego budżetu Putina
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Budżet i podatki
Czy da się „wykręcić” 110 mld zł dziury w budżecie w dwa miesiące
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością