Minister Buda: Wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle, co Gierek

- W 2022 roku wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle, co Gierek budował w czasach dobrze minionych - powiedział o programie Pierwsze Mieszkanie minister Waldemar Buda.

Publikacja: 22.12.2022 16:19

Minister Buda: Wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle, co Gierek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii rozmawiał w czwartek w radiu RMF FM o nowym rządowym programie dopłat do kredytów Pierwsze Mieszkanie.

Jego zdaniem, w kilka lat pozwoli on na zasypanie luki mieszkaniowej.

Program dopłat, w uproszczeniu, polega na tym, że beneficjent, który po 1 lipca 2023 r. kupi swoje pierwsze w życiu mieszkanie, będzie spłacał tylko część kapitału oraz 2 proc. oprocentowania, a pozostałą część odsetek - pokryje dopłata rządowa. Program, jak przyznał minister, skierowany jest do dość wąskiej grupy osób, które „z jakichś powodów do 45 r. życia nie mogły wziąć kredytu i kupić mieszkania”. Co ważne, nie będzie potrzebny wkład własny, jeśli dana osoba przejdzie test zdolności kredytowej, może liczyć na 500-600 tys. zł kredytu.

Na zarzut, że to program dla bogatych, minister odpowiedział, że bogaci w tym wieku już dawno sobie te mieszkania kupili.

Prowadzący program red. Krzysztof Berenda zauważył, że deficyt mieszkań w Polsce sięga nawet - 1,5 mln lokali a w tym roku, wg GUS, ruszyła budowa jedynie 190 tys. mieszkań, co nie daje szans na zapełnienie tej luki w najbliższym czasie. Według ministra Budy luka mieszkaniowa wynosi jedynie 800 tys. mieszkań, a w Polsce mieszkań przybywa w szybkim tempie. - W 2022 roku wybudujemy historyczną ilość mieszkań, prawie tyle, co Gierek budował w czasach dobrze minionych, czyli grubo ponad 200 tys. Doszliśmy do poziomu, że gdyby przez najbliższe 10 lat budować po 240 -250 tys. mieszkań rocznie, to mielibyśmy lukę mieszkaniową zapełnioną - mówił Buda.

- Teraz możemy sobie pozwolić na program, który generuje pewnego rodzaju popyt, bo mamy ogromną podaż. To nowe inwestycje wyhamują, które będą skończone dopiero za trzy lata, bo był kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych, więc deweloperzy dostosowali się i zmniejszyli front robót - mówił Buda. Zdaniem ministra - w Polsce powstaje 250 tys. mieszkań, a z tej puli jednie 30-40 tys. będzie finansowane z programu. Budżet „Pierwszego mieszkania” przewiduje 100 mln zł na 2023 r., w kolejnym roku ok 800 mln zł, ta suma ma narastać z roku na rok.

Czytaj więcej

Pierwsze Mieszkanie. Rząd ogłosił kolejny program z dopłatami "od państwa"

Na pytanie, ile osób skorzysta z dopłat do kredytów, minister Buda odpowiada, że - nie wiadomo, bo choć oferta jest „rewolucyjna, przełomowa, nie było takiej”, to jednak w niepewnych czasach trudno się decydować na wieloletnie kredyty. Ale poziom pozytywnego odbioru jest większe, niż zakładano. - Dlatego zakładam, że w ciągu trzech lat osiągnięcie 100 tys. beneficjentów jest możliwe - szacował Buda.

Przedstawiciele PiS lubią duże liczby w deklaracji mieszkań, które powstaną dzięki ich programom wsparcia. Przypomnijmy, że poprzednio premier Morawiecki deklarował, ze jego rząd zbuduje 100 tys. mieszkań, a jednak, w ciągu trzech lat od uruchomienia programu „Mieszkanie plus” w 2016 r. powstało jedynie - 15 tys. mieszkań i nawet NIK nazwał tamten program „fiaskiem”.

Tym razem rząd jest jeszcze większym optymistą i chce dorównać osiągnięciom z czasów Edwarda Gierka, pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który uruchomił wielki program budownictwa mieszkaniowego. Jak pisze Focus Historia - w 1976 r. zbudowano 300 tys. mieszkań, za mieszkania lokatorskie płacono w chwili wprowadzania się do nich 10-15 proc. wartości, a za własnościowe - 25 proc. W ciągu ośmiu lat wybudowano wtedy ok 2 mln mieszkań (wedle różnych szacunków od 1,8 do 2,1mln)

Twierdzi, że w Polsce powstaje potężny wolumen mieszkań.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii rozmawiał w czwartek w radiu RMF FM o nowym rządowym programie dopłat do kredytów Pierwsze Mieszkanie.

Jego zdaniem, w kilka lat pozwoli on na zasypanie luki mieszkaniowej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy na zmniejszonych obrotach
Budownictwo
Niepewność wokół programu „Na start”. Jak zareagowały kursy deweloperów?
Budownictwo
Londyńskie luksusowe "domy Putina" pójdą pod młotek. Pieniądze dostanie Ukraina
Budownictwo
Mirbud o Marywilskiej 44: będzie wznowienie handlu
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Budownictwo
Mirbud pokazał wyniki. Nie widać w nich jeszcze pożaru Marywilskiej 44
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży