Aktualizacja: 09.10.2018 18:54 Publikacja: 09.10.2018 18:54
Foto: Fotorzepa, Marek Obremski Marek Obremski Marek Obremski
45,3 tys. euro rocznie wynosiły w 2016 r. średnie roczne zarobki w unijnej branży oprogramowania, która zatrudniała 3,6 mln osób. Łączny budżet na wynagrodzenia przekraczał tam wtedy 162 miliardów euro, co oznacza ponad 16 proc. wzrost w porównaniu z 2014 r- informuje najnowszy raport „The Growing 1 Trillion Euro Impact of Software", który opracowały Software.org i BSA Foundation.
- Pozytywny wpływ branży oprogramowania na gospodarkę w Europie stale rośnie. To pokazuje, że oprogramowanie to nie tylko skomplikowany kod, ale przede wszystkim miliony miejsc pracy- twierdzi Victoria Espinel, prezes Software.org i szefowa organizacji BSA, które wspólnie przygotowały raport na temat znaczenia branży oprogramowania w Unii Europejskiej. Z raportu wynika, że jej rola w gospodarce i na rynku pracy szybko rośnie – w 2016 r. w krajach Unii było już 12,7 mln miejsc pracy bezpośrednio i pośrednio związanych z oprogramowaniem, o 10 proc. więcej niż dwa lata wcześniej.( W tym 3,6 mln miejsc pracy dotyczyło bezpośrednio programowania- co oznacza prawie 17 proc. wzrost w ciągu dwóch lat). W 10 proc. tempie zwiększał się w tym czasie całkowity związany z tą branżą wkład w unijną gospodarkę, który w 2016 sięgnął biliona euro, z czego 304 miliardy euro to wartość bezpośrednio dodana przez firmy software'owe.
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił „największy w historii” pakiet sankcji antyrosyjskich. Jego celem jest zwiększeni...
Zgodnie z oczekiwaniami nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Adam Leszkiewicz. Wygrał konkurs, któr...
Adam Leszkiewicz zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu Grupy Azoty - podała spółka. Leszkiewicz w złoż...
USA i Wielka Brytania podpiszą nową umowę handlową, RPP tnie stopy procentowe, co może ożywić rynek mieszkaniowy...
NASK stworzył system do elektronicznego zarządzania dokumentacją. – Przekazanie go samorządom jest jak wrzucenie...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas