Bayer sprzedaje spółki zależne i zwalnia pracowników

Niemiecki koncern chemiczny Bayer poinformował, że sprzedaje marki Dr Scholl i Coppertone oraz zapowiedział redukcję zatrudnienia. Pracę straci 12 tysięcy osób.

Aktualizacja: 30.11.2018 13:31 Publikacja: 30.11.2018 12:51

Bayer sprzedaje spółki zależne i zwalnia pracowników

Foto: Bloomberg

ula

Redukcja zatrudnienia i wyprzedaż części spółek zależnych są związane z przejęciem przez Bayera amerykańskiej firmy Monsanto, światowego giganta zajmującego się biotechnologią oraz żywnością modyfikowaną genetycznie - informuje zeit.de.

W 2016 roku Monsanto przyjęło ofertę przejęcia przez niemiecki koncern za kwotę 66 miliardów dolarów.

Bayer ma z Monsanto na razie sporo kłopotów. W Stanach Zjednoczonych Monsanto walczy z licznymi pozwami o odszkodowania z powodu produkowanego przez tę firmę herbicydu glifosat. W jednym z procesów sąd przyznał pozywającemu odszkodowanie w wysokości 250 milionów dolarów. Farmer, który stosował środek chwastobójczy Monsanto RangerPro, produkt zawierający glifosat twierdzi, że jest on powodem jego choroby nowotworowej. Sąd przyznał skarżącemu rację, co w USA oznacza, że także kolejni skarżący - w sumie jest ponad 9300 pozwów - mają coraz większe szanse na wygranie z Monsanto. Bayer zaprzecza, by glifosat miał właściwości rakotwórcze. Wątpliwości ma Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, która uznała środek za "prawdopodobnie rakotwórczy".

Dla Bayera oznacza to problemy finansowe. Koncern musi zacząć oszczędzać, by być bardziej konkurencyjny. Celem jest generowanie rocznego dochodu w wysokości 2,6 mld euro, a zapowiedziane zmiany i cięcia mają dać oszczędności w wysokości 4 miliardów euro.

Koncern z Leverkusen do końca 2021 r. zamierza zlikwidować 12 tys. miejsc pracy. Najwięcej zwolnień ma być w Niemczech. Redukcję zatrudnienia najmocniej odczuje, oprócz działu produkcji środków ochrony roślin, także centralny system administracji: kontroli, komunikacji, rachunkowości.

Bayer chce wycofać się z produkcji leków weterynaryjnych, a także sprzedać marki Coppertone (kremy ochronne z filtrem słonecznym) oraz Dr. Scholl's (preparaty i akcesoria do pielęgnacji stóp) i zbyć swój 60-procentowy udział w firmie Currenta, dostawcy usług związanych z produkcją chemikaliów. Niemiecki koncern zamierza się teraz skupić na produkcji farmaceutyków, usługach z dziedziny ochrony zdrowia konsumentów oraz na badaniach nad uprawami rolnymi.

Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne