Poznaliśmy narodowych czempionów

KGHM otwiera tegoroczną listę polskich firm najważniejszych dla gospodarki.

Publikacja: 18.06.2019 15:10

Na drugie miejsce wśród najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, z trzeciego przed rokiem, awansował

Na drugie miejsce wśród najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, z trzeciego przed rokiem, awansowała prywatna Polpharma.

Foto: Fotorzepa/Mateusz Pawlak

Tuż za miedziowym potentatem znalazł się inny państwowy gigant, PKN Orlen. Podium zamyka chemiczny Sythos, pierwsza prywatna spółka w rankingu „Czempioni narodowi", przygotowywanym przez think tank Polityka Insight. W tym roku ukazała się druga edycja raportu i rankingu.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zestawienia narodowych czempionów zajęły: Asseco Poland, PGNIG, Comarch, Boryszew, Polpharma, Stalprodukt oraz Ciech.

– Zazwyczaj rankingi największych polskich firm przygotowane są w oparciu o wielkość przychodu, wartość eksportu czy zysk. My postawiliśmy na rozszerzenie liczby kategorii, które badamy przy stworzeniu rankingu narodowych czempionów. Bo w naszej ocenie narodowy czempion to nie tylko firma, który jest duża – czyli ma dużo przychodów, duże zatrudnienie, wysoki wpływ na gospodarkę czy na przykład dużo kapitału – ale także spełnia trzy inne kryteria – mówi „Rzeczpospolitej" Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight oraz autor raportu „Czempioni narodowi".

– Po pierwsze firma jest bardzo ważna dla swojej branży. Po drugie musi być aktywna na rynkach zagranicznych, i to zarówno eksportując, jak też przejmując zagraniczne podmioty. I po trzecie, najważniejsze dla nas w tej edycji rankingu: innowacyjność – podkreśla Adam Czerniak. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w podtytule raportu o czempionach znalazło się nawet wskazanie: „Jak wspierają innowacje".

– Firma, która jest narodowym czempionem powinna dokładać swoją cegiełkę do wzrostu innowacyjności w Polsce poprzez inwestowanie w badanie i rozwój, poprzez zatrudnianie specjalistów, naukowców oraz poprzez rejestrowanie patentów, znaków handlowych, a także współpracę z instytucjami takimi jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). I właśnie uwzględnienie tych czterech kategorii, czyli wpływu na gospodarkę, znaczenia w branży, ekspansji zagranicznej oraz innowacyjności stanowiło podwaliny rankingu narodowych czempionów – wyjaśnia autor raportu.

Kluczowa innowacyjność

W tej szczególnie akcentowanej w tegorocznym rankingu kategorii „Innowacyjność" pierwsze miejsce także przypadło KGHM. To nie przypadek, bo innowacyjność KGHM wpisał nawet w swoją strategię.

– Mamy dwa priorytety istotne dla nas w kontekście szukania innowacji – mówi „Rzeczpospolitej" Marcin Chludziński, prezes KGHM.

– Po pierwsze szukamy rozwiązań technologicznych, które polepszają poziom bezpieczeństwa, jeśli chodzi o naszych pracowników. Bo my wydobywamy w dość ciężkich warunkach, pracujemy w Polsce pod ziemią nawet na głębokości 1300 m. A drugi wątek to jest kwestia efektywności kosztowej, ale też efektywności produkcji. Czyli jak największej skali produkcji przy jak najmniejszych nakładach. I tu szukamy innowacyjnych rozwiązań w technologii i organizacji produkcji – wymienia Marcin Chludziński.

– Ale przy poszukiwaniu innowacji oczywiście nie możemy zapominać o ludziach. Jeśli mamy dobre zespoły ludzkie, dobrych inżynierów i kierowników projektów, to oni szukają również rozwiązań innowacyjnych i to oni potrafią je potem wdrożyć. Żaden system, żadna maszyna, żadne rozwiązanie technologiczne nie zastąpi oddanych ludzi – podkreśla prezes KGHM. Na drugie miejsce wśród najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, z trzeciego przed rokiem, awansowała prywatna Polpharma.

– Innowacje stanowią krwioobieg firm farmaceutycznych – mówi „Rzeczpospolitej" Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma.

– Po pierwsze pacjenci chcą leków lepszych i łatwiejszych w stosowaniu. Zatem innowacje, jeśli chodzi o same leki czy też ich postać, są niezwykle istotne – mówi prezes Grupy Polpharma

– A po drugie jako firma musimy być efektywni i nieustannie rozwijać procesy produkcyjne. Innowacje w tym zakresie są także bardzo ważne – dodaje Markus Sieger.

Firmy ważne dla gospodarki

Wśród kluczowych dla rankingu kryteriów, wskazanych przez Adama Czerniaka, znalazł się wysoki wpływ danej firmy na gospodarkę. Jak to wygląda w przypadku Polpharmy?

– Myślę, że ten wpływ na polską gospodarkę w naszym przypadku dotyczy po pierwsze naszych wysokich nakładów na badania i rozwój (firma rocznie wydaje na ten cel ponad 200 mln zł – red.). Po drugie dużo inwestujemy w infrastrukturę w kontekście naszych fabryk. Mamy ich w Polsce pięć – wymienia Markus Sieger.

Po trzecie jesteśmy dużym eksporterem. Za granicę trafia ponad 40 proc. naszej produkcji, generujemy więc zagranicą przychody i zyski, które trafiają do Polski. Po czwarte wreszcie jesteśmy dużym podmiotem, tworzymy dużą wartość dodaną, płacimy podatki, zatrudniamy ludzi, płacimy im pensje. W ten sposób wspieramy polską gospodarkę i wpisujemy się w jej ekosystem – podkreśla prezes Grupy Polpharma.

List do uczestników spotkania wystosował Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Ogłoszeniu wyników rankingu i wręczeniu dyplomów towarzyszyła także debata ekspertów o tym, jak wspierać innowacyjność czempionów narodowych. Wzięli w niej udział Izabela Żmudka, zastępca dyrektora NCBiR, Radosław Żydok, doradca prezesa KGHM i dyrektor Departamentu Analiz Regulacyjnych w spółce, oraz Markus Sieger.

- Materiał powstał we współpracy z firmą Polpharma

Tuż za miedziowym potentatem znalazł się inny państwowy gigant, PKN Orlen. Podium zamyka chemiczny Sythos, pierwsza prywatna spółka w rankingu „Czempioni narodowi", przygotowywanym przez think tank Polityka Insight. W tym roku ukazała się druga edycja raportu i rankingu.

Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zestawienia narodowych czempionów zajęły: Asseco Poland, PGNIG, Comarch, Boryszew, Polpharma, Stalprodukt oraz Ciech.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Biznes
Przez pandemię Polacy kupują mniej alkoholu
Biznes
Spór o władzę w Polsat Plus w świetle kamerek
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Spadek siły nabywczej Polaków, AI jako szansa dla gospodarki i ograniczenia najmu krótkoterminowego
Biznes
Zużyta odzież to duży problem dla GOZ