Intelliseq jest firmą biotechnologiczną, w której rozwija się oprogramowanie do analizy danych genetycznych. - Analizujemy cały materiał genetyczny człowieka i nadajemy mu znaczenie kliniczne - mówiła Szklarczyk-Smolana.

- Założyciele firmy wywodzą się z Polskiej Akademii Nauk. Od lat pracujemy w dziedzinie genetyki i powiązań między genami, a predyspozycjami do chorób. Obecnie mamy opracowany prototyp platformy informatycznej do analizy danych genetycznych pod kątem chorób rzadkich. Wprowadzenie systemu na rynek planujemy początkiem 2020 r. - dodała.

Intelliseq uczestniczył w programie MIT Enterprise Forum CEE.

- Braliśmy udział w intensywnych szkoleniach oraz w indywidualnych sesjach mentoringowych. Przysłużyło się to do rozwoju naszej firmy – zaznaczyła gość.

Najbardziej konkretnym przykładem jest projekt rozwijany z Adamedem. Tworzony jest prototyp testu farmakogenetycznego, który będzie badał asocjacje pomiędzy genami odpowiedzialnymi za metabolizm leków, a efektami terapii. - To pierwszy projekt tego typu na polskim rynku, który pozwoli przeanalizować indywidualną odpowiedź na leki. Pozwoli odpowiedzieć na pytanie: jak różnice w wariantach genetycznych wpływają na ryzyko skutków ubocznych – tłumaczyła Szklarczyk-Smolana.

Szczeciński przypomniał, że podstawowym biznesem Adamedu są leki generyczne, które oferuje kilkanaście podmiotów na rynku. - Szukamy wyróżnika, który spowoduje, że nasz lek będzie miał większą wartość. Poprzez projekt z Intelliseq postanowiliśmy poszukać tej wartości w analizach farmakogenomicznych - tłumaczył Szczeciński. - Przez tego typu informacje możemy wykreować dla lekarza prowadzącego pacjenta dodatkową wartość. Dzięki temu nasz lek będzie korzystniejszy od konkurentów – dodał.

Gość podkreślił, że czasy firm sformatowanych pod jeden typ działalności skończyły się.

- Adamed wie jak dziś wygląda farmacja, ale może mieć podejrzenia jak może wyglądać za kilka-kilkanaście lat. Jest to obszar, który technologie informatyczne spenetrowały w wąskim zakresie. Jesteśmy przekonani, że to się zmieni. Nie wiemy tylko jak i kiedy. Tę przyszłość warto testować już dzisiaj, choćby przez takie projekty pilotażowe jak realizujemy z Intelliseq. Może za 5 lat stanie się to standardem rynkowym i płatnik nie będzie zainteresowany refundowaniem leku, jeżeli nie będzie wiadomo, czy nie pojawią się ponadstandardowe niepożądane działania - mówił Szczeciński.