W 2020 roku zakupiono nową broń, a w tym roku Centrum Inwestycji Obronnych Estonii planuje ogłosić przetarg na dostawę systemów obrony wybrzeża. Według emerytowanego generała Antsa Laaneotsa obrona powietrzna pozostaje słabym punktem w estońskich systemie bezpieczeństwa.

W ramach największego do tej pory przetargu na dostawę systemów uzbrojenia Centrum Inwestycji Obronnych zakupiło koreańskie samobieżne stanowiska artyleryjskie - informuje portal eer.ee. Pierwsza dostawa dotarła w zeszłym roku, a 18 kolejnych systemów ma zostać dostarczonych w 2021 i 2022 r.

Emerytowany generał Ants Laaneots odradza jednak wycofywanie ze służby istniejących ciężkich dział kalibrów 122 i 155 milimetrów.

„Najważniejsze jest to, że siła ognia naszej artylerii nie maleje. Jeśli spojrzymy na to, jaką ciężką artylerię mają Rosjanie we wszystkich jednostkach wojskowych, przewaga będzie ogromna i nie na naszą korzyść” - ostrzega Ants Laaneots. 

Latem 2020 r. do Estonii przybyło 1500 sztuk broni maszynowej, a do końca tego roku kolejne 4 000. Wszystkie przeznaczone są dla poborowych i wysłane do jednostek wojskowych.

W najbliższym czasie nastąpi ogłoszenie przetargu na dostawę systemów obrony wybrzeża. Estonia chce je kupić razem z sąsiadami.

„Myślę, że dzisiaj powstała wyjątkowa sytuacja, gdy potrzeby Łotwy w zasadzie pokrywają się z naszymi pod względem czasu i ilości dostaw. W związku z tym rozważamy możliwość zakupu tych systemów razem z Łotwą” - przyznał Kusti Salm, dyrektor Centrum Inwestycji Obronnych.

Systemy obrony powietrznej średniego i krótkiego zasięgu nie zostały uwzględnione w programie zamówień na ten rok.

„Ten problem będzie musiał zostać rozwiązany nie w tym roku, bo pieniędzy nie ma, ale w przyszłym roku itd. To istotne, gdyż Rosjanie wyraźnie chcą kontrolować zarówno Morze Bałtyckie, jak i przestrzeń powietrzną w naszym regionie” - powiedział Laaneots.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Duża część inwestycji obronnych - około 180 mln euro - wraca do gospodarki kraju, przede wszystkim w postaci środków przeznaczonych na budowę obiektów wojskowych. Korzysta też estońska zbrojeniówka, której najbardziej znanym produktem jest bezzałogowy pojazd naziemny. Projektant urządzenia - firma Milrem Robotics - koordynuje obecnie projekt opracowania standardów dla tej technologii, w którym uczestniczy osiem krajów UE.