W środę Donald Trump opublikował ostatnie oświadczenie finansowe jako prezydent USA, które obejmuje rok 2020 i 20 dni 2021 r. Wynika z niego, że jego dochody mocno spadły. Trump posiada wiele nieruchomości, w tym m.in. hotele i pola golfowe, które ucierpiały z powodu wprowadzonych obostrzeń.

Dochody z Trump International Hotel w Waszyngtonie, który były prezydent próbował sprzedać, spadły do 15,1 mln USD z 40,5 mln USD rok wcześniej. W Las Vegas sprzedaż generowana przez hotele spadła do 9,2 mln USD z 23,3 mln USD. Inna ważna nieruchomość Trumpa, Doral Golf Resort w Miami, również odnotowała spadek przychodów do 44 mln USD z 77 mln USD rok wcześniej.

Jego pola golfowe w Wielkiej Brytanii i Irlandii odnotowały spadek przychodów o około dwie trzecie. W sumie sprzedaż z całego portfolio pól golfowych spadła o 27 proc.

Z kolei sprzedaż w sklepach Trump Tower w Nowym Jorku wyniosła 166 tys. USD wobec 849,3 tys. USD rok wcześniej.

W sumie od początku 2020 r. do 20 stycznia 2021 r. dochody Donalda Trumpa spadły do 273-308 mln USD. W swoim pierwszym zeznaniu finansowym w 2017 r. Trump napisał, że osiągnął ponad 528,9 mln USD dochodu w ciągu 15 i pół miesiąca, w tym przez jego pierwsze trzy miesiące urzędowania w Białym Domu.

AFP

Jednym z niewielu aktywów, które wypracowały wzrost przychodów jest klub Mar-a-Lago na Florydzie. Dochody wyniosły 24,2 mln USD, w porównaniu z 21,4 mln USD rok wcześniej.

W sumie Trump wycenił aktywa swoich firm na 1,3–1,7 mld USD. Dane nie są jednak dokładne - politycy podają wartość swoich aktywów i dochodów w szerokich przedziałach. Trump posiada łącznie 22 aktywa.

Dokument zawiera również szczegóły dotyczące prezentów o wartości ponad 40 tys. USD, które Trump przyjął w ciągu ostatniego roku urzędowania, w tym gratisy od dyrektorów takich firm jak Boeing, Apple i Ford Motor.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Jak donosi Bloomberg nieruchomości Trumpa obciążone są długiem przekraczającym 1 mld USD, z których spłata większości przypada na najbliższe trzy lata, a ponad jedna trzecia zabezpieczona jest majątkiem osobistym.