Hongkong: Zamknięte przez wirusa szkoły nie zwrócą czesnego

W Hongkongu rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą zmagać się nie tylko z opieką, ale i z kosztami, które ponoszą, choć nie mogą skorzystać.

Aktualizacja: 28.02.2020 16:53 Publikacja: 28.02.2020 13:19

Hongkong: Zamknięte przez wirusa szkoły nie zwrócą czesnego

Foto: AFP

Epidemia koronawirusa zmusiła już wiele rządów do zamknięcia np. szkół na określony czas. Od końca stycznia zamknięte są szkoły w Hongkongu, specjalnym obszarze administracyjnym Chin. Placówki edukacyjne pozostaną zamknięte co najmniej do 20 kwietnia, co dla rodziców dzieci w wieku szkolnym oznacza problemy z organizowaniem opieki. Mimo że wielu pracodawców pozwala rodzicom na pracę z domu, to i tak zorganizowanie dzieciom czasu sprawia problemy. Ale to nie jedyny problem – w Hongkongu bardzo popularne są prywatne szkoły, które pobierają wysokie czesne.

Przykładowo, American School Hong Kong, jak informuje BBC pobiera rocznie od 168 tys. dolarów hongkońskich (ok. 87 tys. złotych) i nie jest to najdroższa szkoła w rejonie. Pomimo zamknięcia szkoła, podobnie jak inne, nie chce zwrócić części opłat za czesne. Podobne odmowy wydają rodzicom przedszkola.

- Musimy opłacić wiele zajęć poza szkołą. Większość zaoferowała kredyt albo zaoferowała zastępcze zajęcia, ale nie ma możliwości, by w pełni zastąpić stracone zajęcia. To bardzo frustrujące – mówiła BBC jedna z matek z Hongkongu.

Szkoły tłumaczą decyzje odmowne faktem, że oferują w zastępstwie lekcje online np. z pomocą Google Classroom. Ich zdaniem dzieci nie opuściły żadnej lekcji. Lekcje online albo wysyłane e-mailem oferują zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne.

Bardziej skłonni do zwrotów okazują się organizatorzy transportu dzieci do szkół. Tu niektórzy rodzice otrzymali zwrot części pieniędzy. Oprócz tego rząd Hongkongu zdecydował o tym, że wypłaci jednorazowo każdemu obywatelowi 10 tysięcy dolarów hongkońskich, by złagodzić skutki walki z koronawirusem.

O zamknięciu szkół zdecydował też rząd Japonii. Szkoły mają być zamknięte przez 14 dni. Firmy w Japonii i w Hongkongu, w miarę możliwości, zalecają pracownikom pracę z domu.

Biznes
Przyszłość prawa w świecie transformacji biznesu – relacja z Forum Legal Transformation 2024
Biznes
Ekonomista oszacował „moc” reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?
Biznes
System kaucyjny u bram, lobbing odpocznie. Jest trzeci wniosek operatora
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biznes
Renasansu atomu już nic nie zatrzyma. Efekt? Wielka hossa na zapomnianym rynku
Biznes
Euro 2024 to emocje nie tylko sportowe. Spółki giełdowe wydają krocie na sponsoring