– Zarząd podjął decyzję o zakupie studium wykonalności instalacji do zgazowania węgla. A w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielem Komisji Europejskiej, żeby omówić możliwość dofinansowania tej inwestycji – mówi Grzegorz Kulik z Zakładów Azotowych Puławy, które są największym odbiorcą gazu w Polsce. Koszt instalacji mógłby przekroczyć 2 mld zł. Zapewniłaby ona jednak ZAP dostawy połowy potrzebnego surowca.
ok. 1,8 mld zł rocznie płaci PGNiG za gaz spółki wielkiej syntezy chemicznej
Drugi co do wielkości klient PGNiG, zakłady w Policach, chce przy współpracy z polskim monopolistą zaopatrywać się z gazoportu LNG w Świnoujściu. Ale równocześnie rozważa... korzystanie z gazociągu niemieckiego – ustaliła „Rz”. Wszystko zależy od wynegocjowanych stawek. Police zużywają pół miliarda metrów sześciennych gazu rocznie.
O tym, że po 2012 roku całkowicie zrezygnować z usług PGNiG zamierza także Kędzierzyn (na rzecz pozyskiwania gazu z węgla i koksu), pisaliśmy we wczorajszej „Rz”.
– Rezygnacja największych przemysłowych odbiorców z zaopatrywania się w gaz w PGNiG wpłynęłaby na nie negatywnie. Firma powinna już zacząć się tym martwić, bo jak tylko spółki chemiczne będą miały możliwość tańszego pozyskania gazu, podziękują monopoliście za współpracę – mówi Ludomir Zalewski, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.