Zaledwie 21 proc. spółek w Europie Środkowo-Wschodniej liczy w tym roku na wzrost przychodów – wynika z najnowszych badań firmy doradczej PricewaterhouseCoopers. Pod koniec 2007 r. odsetek ten wynosił aż 55 proc. Tak ostry spadek optymizmu wśród przedsiębiorców wynika przede wszystkim z drastycznej zmiany otoczenia biznesowego.
W tej sytuacji dla wielu firm odpowiednia restrukturyzacja może się okazać konieczna do utrzymania na rynku. Jednak PwC w raporcie „Kryzys na rynkach finansowych” przekonuje, że część przedsiębiorstw może zyskać na recesji.
Według PwC okres spowolnienia będzie stwarzał okazje do przejęć dla firm o ugruntowanej pozycji w danej branży i o odpowiednio wysokich zasobach gotówki. Zdaniem ekonomistów jest to zjawisko chwilowe, ale daje szansę na przeskoczenie przez polskie przedsiębiorstwa na kolejny etap rozwoju i znalezienie się w światowej lidze. – W kryzysie jest szansa na przejęcie tych, którzy stracili nie w wyniku prowadzonej działalności operacyjnej, ale innych czynników, np. opcji walutowych – ocenia Ryszard Petru z SGH.
Autorzy raportu wskazują, że w najbliższych miesiącach powinno dojść do transakcji w polskim sektorze bankowym. Obiektami potencjalnych przejęć są banki należące do zagranicznych instytucji finansowych. Dotyczy to też towarzystw funduszy inwestycyjnych i pośredników finansowych.
Aktywną rolę mogą tu odegrać kontrolowane przez Skarb Państwa PKO BP i PZU. Pierwsza z nich oficjalnie potwierdza, że prowadzi negocjacje w sprawie przejęcia działającego w Polsce banku AIG. Druga spółka ma na przejęcia kilkanaście miliardów złotych. Jak już pisała „Rz”, zarząd PZU wynajął firmę lobbingową, która ma przekonać rząd USA do sprzedaży polskiej firmie części AIG. Chodzi o środkowoeuropejskie aktywa firmy Alico oferującej polisy na życie.