Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z grupy giełdowego Kopeksu wybrane zostało na wykonawcę szybu Zofiówki - najpóźniej do 14 sierpnia ma nastąpić podpisanie umowy między PBSz a JSW, jednak z informacji „Rz” wynika, że może dojść do tego jeszcze w lipcu. Pierwsze prace mogłyby ruszyć jesienią. Budowa szybu o głębokości 1110 m potrwa cztery lata, będzie kosztować 220 mln zł. To największy kontrakt PBSz.
Rozbudowa Zofiówki jest największą inwestycją w polskim górnictwie od ponad 20 lat. Jej koszt do 2020 roku sięgnie 3 mld zł.
- Nasza grupa ma duże kompetencje i doświadczenie w budowie nie tylko szybów, ale całych zakładów wydobywczych – podkreśla Marian Kostempski, prezes Kopeksu. W tym roku Górnicze Biuro Projektów Kopex-PBSz opracuje dokumentację głębienia szybu, po czym rozpoczną się roboty przygotowawcze na powierzchni. Kolejnym etapem będzie drążenie otworu o średnicy wewnętrznej 8 metrów do głębokości 895 metrów. Szyb będzie gotowy na początku 2014 r.
- To największe roboty szybowe w Polsce – ocenia Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes Kopeksu. – Polskie górnictwo potrzebuje takich inwestycji, przewidujemy więc, że będą kolejne przetargi. Prowadzimy też rozmowy w różnych miejscach na świecie na temat budowy szybów i wykonania bardziej kompleksowych prac górniczych. Po wybudowaniu szybu 1 Bzie będą przetargi na dalsze etapy rozbudowy Zofiówki, w tym na dostawy sprzętu górniczego. Będziemy chcieli w nich uczestniczyć – dodał.
Pierwszy węgiel z nowego pola JSW wyjedzie w 2017 r., pełna zdolność wydobywcza osiągnięta zostanie w 2021 r. Wówczas Zofiówka dostarczać będzie 17 tys. ton węgla na dobę i będzie jedną z największych w Polsce.