Do polskich urzędów i instytutów morskich zgłaszają się inwestorzy zainteresowani wybudowaniem farm wiatrowych na Bałtyku.
Morskie elektrownie wiatrowe mogą być dwa razy bardziej efektywne od lądowych. W przypadku najlepszych lokalizacji wydajność jest lepsza niż ta, którą mają elektrownie węglowe starego typu, a więc takie, które dominują w Polsce. – W związku z tym rozwój morskich farm wiatrowych w Europie jest intensywniejszy niż lądowych – przekonuje Juliusz Gajewski z Instytutu Morskiego w Gdańsku.
Żaden z inwestorów zainteresowanych Bałtykiem nie uzyskał jeszcze pozwolenia ministra infrastruktury na „wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp i konstrukcji w polskich obszarach morskich”. Pozwolenie takie jest potrzebne, bo polskie morze nie ma planów zagospodarowania przestrzennego.
„Rz” ustaliła, że najbliższa zdobycia tego pozwolenia może być spółka Karpacka Mała Energetyka. – Firma ta wybrała dobrą lokalizację, na granicy obszaru Natura 2000, między pasmami planowanej morskiej autostrady ze Szczecina do Gdańska – mówi Ryszard Hamerski z Urzędu Morskiego w Słupsku.
Karpacka Mała Energetyka chce wybudować w okolicach Rowów farmę o mocy 120 MW, na co spółka musiałaby wydać ponad 1 mld zł. Taką samą sumę jest gotowy wydać Wiatropol na farmę w okolicach Dębek, o ile uzyska pozwolenie środowiskowe. Łącznie z planowanymi inwestycjami Polskiej Grupy Energetycznej wydatki na farmy na Morzu Bałtyckim wyniosłyby do 2020 r. 16 mld zł.