Największym problemem przy ich sprzedaży jest nieuregulowany stan prawny. Bywa, że potencjalnie zainteresowani kupnem mieszkań zakładowych nie odpowiadają na oferty składane przez Kompanię Węglową. W latach 2007 – 2009 wysłano ponad 3300 takich powiadomień, na które pozytywnie odpowiedziało niewiele ponad 50 procent pytanych.
Największe zainteresowanie kupnem mieszkań odnotowano w Gliwicach, Bytomiu i Piekarach Śląskich. Do końca tego roku Kompania planuje sprzedać około 250 mieszkań. Trwają aktualnie prace związane z inwentaryzacją budynków mieszkalnych i wyceną mieszkań oraz zawierane są protokoły przedwstępne umożliwiające sprzedaż tych mieszkań ich dotychczasowym najemcą. Wysłano również do 875 najemców mieszkań oferty ich wykupu. Zgodnie z ustawą z 2000 roku większość zainteresowanych przy zakupie mieszkania wpłaca 5 procent jego wartości rynkowej.
– Wbrew pozorom sprzedaż takich mieszkań nie jest procesem prostym – powiedział Jacek Korski, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej. – Nie wszyscy bowiem chcą to zrobić, nie wszyscy mogą albo też stan prawny tych budynków i gruntów jest trudny do uregulowania. Istotne jednak jest to, że od trzech lat po decyzji zarządu Kompanii Węglowej porządkujemy te sprawy.
Podczas spotkania, które odbyło się 21 czerwca w centrali KW SA w Katowicach, wiceprezesi zarządu, Jacek Korski i Włodzimierz Mikoda wręczyli trzynastu pracownikom Kompanii i Konsorcjum Ochrony Kopalń dyplomy, wyróżniając ich w ten sposób za dotychczasowy wkład pracy przy sprzedaży mieszkań.