W listopadzie minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał zespół interdyscyplinarny do spraw projektów rozwojowych w zakresie poprawy pracy bezpieczeństwa pracy w kopalniach. W marcu gremium wskazało sześć problemów o kapitalnym znaczeniu dla polskiego górnictwa.
Prezes WUG, dr Piotr Litwa uważa, że należy opracować nowe podejście do trzech głównych zagrożeń polskiego górnictwa: metanowego, pożarowego oraz klimatycznego (narastającego w ostatnich latach). Co ciekawe szef WUG-u, który odpowiada za bezpieczeństwo górnictwa w niektórych wypowiedziach twierdził jednak, że największe zagrożenie to błąd człowieka.
- Rozwiązania zapobiegające zagrożeniom metanowo-pożarowym są głównym tematem projektu strategicznego - mówi Katarzyna Pietruszyńska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Zespół Zarządzania Strategicznymi Programami Badawczymi.
Oferty składać można na wykonanie następujących zadań badawczych: 1. Nowa kategoryzacja zagrożeń naturalnych z jej doświadczalną weryfikacją. 2. Opracowanie zasad projektowania robót górniczych w warunkach występowania skojarzonego zagrożenia metanowo-pożarowego w aspekcie systemów przewietrzania. 3. Opracowanie zasad pomiarów i badań parametrów powietrza kopalnianego dla oceny zagrożenia metanowego i pożarowego. 4. Poprawa efektywności odmetanowania górotworu w warunkach dużej koncentracji wydobycia. 5. Opracowanie zasad zatrudniania pracowników w warunkach zagrożenia klimatycznego.
Wyłoniony zostanie jeden wykonawca dla każdego zadania badawczego. Mogą to być jedynie polskie instytucje.