Kredyty z EBOiR na oszczędzanie energii

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznacza 150 mln euro na poprawę efektywności energetycznej w polskich przedsiębiorstwach

Aktualizacja: 29.11.2010 00:37 Publikacja: 29.11.2010 00:33

Banknoty euro

Banknoty euro

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

EBOR uruchomi nowy program pomocy „PolSEFF” do końca tego roku. Projekt polega na udzielaniu wsparcia do 1 mln euro dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. EBOR podpisał w tej sprawie umowę z trzema bankami: Millennium, BGŻ i BZ WBK. Firmy mogą uzyskać finansowanie w postaci pożyczki bądź leasingu na inwestycje w najnowsze technologie przynoszące oszczędności energii.

EBOR uzasadnia swój program tym, że w polskim przemyśle istnieją duże rezerwy w zakresie oszczędności. Efektywność energetyczna polskiej gospodarki liczona w euro na jednostkę PKB jest dwa razy niższa od średniej europejskiej. Unijny traktat energetyczno-klimatyczny nakłada na Polskę obowiązek poprawy do 2020 roku efektywności energetycznej o 20 proc. Oznacza to, że zużycie energii na jednostkę PKB powinno spadać.

– Komisja Europejska szacuje, że jeśli powiedzie się cel zaoszczędzenia 20 proc. energii pierwotnej do 2020 roku, to Unia Europejska zużywałaby o 13 proc. mniej energii, zaoszczędzając każdego roku ok. 100 mld euro i 780 mln ton dwutlenku węgla – wskazuje Aleksander Panek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Rząd zamierza promować oszczędności w branży energetycznej poprzez system białych certyfikatów. Po trzech latach pracy nad ustawą o efektywności energetycznej w ubiegłym tygodniu odbyło się jej pierwsze czytanie w Sejmie. Ustawa nakłada na firmy energetyczne obowiązek uzyskania wymiernych oszczędności energii – 9 proc. do 2016 roku.

Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska szacuje jednak, że w wyniku wprowadzenia systemu białych certyfikatów ceny prądu wzrosną o 1 – 1,5 proc.

Przedsiębiorcy podejmują inwestycje, przede wszystkim żeby zmniejszyć rachunki za energię oraz przygotować się na wzrost jej cen w przyszłości.

Najważniejszą barierą dla podejmowania tego typu inwestycji są ograniczenia finansowe – dwie trzecie firm wykonuje inwestycje w oszczędzanie energii z własnych funduszy. Agencja Rozwoju Przemysłu wymienia jako jedną z najważniejszych barier poprawy efektywności brak szerokiego, atrakcyjnego wsparcia finansowego dla tego typu inwestycji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że w przyszłym roku uruchomi program finansowy „Efektywne zarządzanie energią w celu zmniejszenia jej zużycia w przedsiębiorstwach”.

[ramka][srodtytul]Opinia: Tomasz Kwiatek, dyrektor departamentu marketingu bankowości przedsiębiorstw, Bank Millennium[/srodtytul]

Bank Millennium przystępuje do projektu „PolSEFF”, aby móc zaoferować klientom bardzo ciekawy i opłacalny produkt: jeśli firma zainwestuje w technologie czy maszyny bardziej wydajne energetycznie niż wykorzystywane obecnie, nie tylko sfinansujemy taką inwestycję, ale również zapewnimy bezpłatne wsparcie konsultanta, który będzie służył wiedzą w zakresie inwestycji energetycznych, a dla większych projektów przeprowadzi audyt energetyczny. Dodatkowo EBOR zwróci firmom od 10 do 15 proc. kosztów takiej inwestycji.[/ramka]

Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji
Biznes
Brytyjski koncern Jaguar nie planuje produkcji samochodów w USA
Biznes
Tysiące dronów Macierewicza wreszcie dolecą. MON kupuje Warmate’y
Biznes
Sankcje na Rosję uzgodnione. Kolejne setki miliardów dla USA