EBOR uruchomi nowy program pomocy „PolSEFF” do końca tego roku. Projekt polega na udzielaniu wsparcia do 1 mln euro dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. EBOR podpisał w tej sprawie umowę z trzema bankami: Millennium, BGŻ i BZ WBK. Firmy mogą uzyskać finansowanie w postaci pożyczki bądź leasingu na inwestycje w najnowsze technologie przynoszące oszczędności energii.
EBOR uzasadnia swój program tym, że w polskim przemyśle istnieją duże rezerwy w zakresie oszczędności. Efektywność energetyczna polskiej gospodarki liczona w euro na jednostkę PKB jest dwa razy niższa od średniej europejskiej. Unijny traktat energetyczno-klimatyczny nakłada na Polskę obowiązek poprawy do 2020 roku efektywności energetycznej o 20 proc. Oznacza to, że zużycie energii na jednostkę PKB powinno spadać.
– Komisja Europejska szacuje, że jeśli powiedzie się cel zaoszczędzenia 20 proc. energii pierwotnej do 2020 roku, to Unia Europejska zużywałaby o 13 proc. mniej energii, zaoszczędzając każdego roku ok. 100 mld euro i 780 mln ton dwutlenku węgla – wskazuje Aleksander Panek z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.
Rząd zamierza promować oszczędności w branży energetycznej poprzez system białych certyfikatów. Po trzech latach pracy nad ustawą o efektywności energetycznej w ubiegłym tygodniu odbyło się jej pierwsze czytanie w Sejmie. Ustawa nakłada na firmy energetyczne obowiązek uzyskania wymiernych oszczędności energii – 9 proc. do 2016 roku.
Wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska szacuje jednak, że w wyniku wprowadzenia systemu białych certyfikatów ceny prądu wzrosną o 1 – 1,5 proc.