Małopolska gmina Zator od wieków słynie z hodowli karpi. O jej istnieniu wiele osób dowiedziało się po raz pierwszy kilkanaście dni temu, gdy karp zatorski dołączył do ponad tysiąca produktów regionalnych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Polska ryba dołączyła do pizzy, która rozsławia Neapol, oraz octu balsamicznego kojarzonego z włoską Modeną.
Sposób na turystów
Polska do tej pory zarejestrowała 27 produktów. Na unijny certyfikat czeka kolejnych dziewięć. Pierwsza w 2007 roku otrzymała go bryndza podhalańska. Kolejny był oscypek, najbardziej znany spośród produktów regionalnych w naszym kraju. Ten ser owczy to dziś jeden ze znaków rozpoznawczych Podhala i Żywiecczyzny.
– Od kilku lat oscypek, oprócz piwa Żywiec i Marii Krystyny Habsburg, to główny symbol – mówi „Rz" Tomasz Terteka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Żywcu. Żywiec współorganizuje m.in. Oscypek Fest. Jednym z patronów imprezy – w ostatni weekend odbyła się po raz szósty, jest Koalicja Marek Ziem Górskich. Powstała m.in. właśnie po to, aby promować produkty z południa Polski.
Impreza przyciąga turystów z całej Polski. – To nie tylko sposób na promocję oscypka, ale także całego regionu – przekonuje Paweł Pieczarka, organizator Oscypek Fest, a na co dzień lider zespołu Pieczarki. Jak wyjaśnia, dzięki takim wydarzeniom rośnie ruch turystyczny. W ślad za tym przybywa gospodarstw agroturystycznych, a lokalni producenci przekonują się, że warto wytwarzać oscypka tradycyjnymi metodami.
Od wodzianki po żur
Produkty zarejestrowane przez Komisję Europejską to jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania regiony. Od 2004 roku Ministerstwo Rolnictwa prowadzi krajową listę produktów tradycyjnych. Zgłaszają je tam lokalni producenci i samorządy. Obecnie na liście resortu rolnictwa są 862 specjały. Liderem z 118 wpisami jest województwo śląskie.