Perspektywa połączenia z Bumarem budzi w Stalowej Woli mieszane uczucia, ale Ministerstwo Skarbu już zdecydowało: włączenie wojskowej części legendarnej podkarpackiej firmy do obronnego holdingu, którego zeszłoroczne przychody sięgały 2,5 mld zł, nastąpi po prywatyzacji cywilnej, stalowowolskiej spółki produkującej koparki i spycharki gąsienicowe. Już w najbliższych tygodniach kupi je chińska korporacja Liugong Machinery. Wartość transakcji szacowana jest na ponad ćwierć miliarda złotych, trwają negocjacje z inwestorem w sprawie pakietu socjalnego dla załogi.
Dla szefa Bumaru Edawda E. Nowaka, przejęcie największego krajowego producenta broni artyleryjskiej: m.in. haubic krab, wyrzutni rakiet langusta i samodzielnych moździerzy rak, a także dostawcy ciężkiego sprzętu inżynieryjnego dla armii, to dla holdingu konieczność. HSW wzmocni dywizję Bumar - Ląd, produkującą pojazdy pancerne — planuje Nowak.
Konieczna konsolidacja
Zdaniem Tomasza Hypkiego, eksperta militarnego i wydawcy pisma "Raport WTO", konsolidacja pozwoli lepiej wykorzystać przemysłowe możliwości obydwu spółek, a także wzmocni pozycję Bumaru na otwierającym się europejskim rynku zamówień wojskowych. — Jeśli ktoś w HSW ma zastrzeżenia do działania Bumaru, będzie mógł reformować holding od wewnątrz — dodaje.
Szef Bumaru w integracji widzi same korzyści: wreszcie uda się wyeliminować polsko-polską konkurencję, a także bardziej racjonalnie podzielić pieniądze przeznaczone na badania i rozwój. — W przeszłości często konstruktorzy z różnych ośrodków dublowali wysiłki i marnotrawili publiczne pieniądze — przypomina Nowak. W przeszłości konsolidacycjne ambicje Bumaru nie budziły w Stalowej Woli entuzjazmu. — I teraz też budzą opór. To nie będzie łatwe przejęcie — przewiduje osoba związana od lat z HSW, woli nie ujawniać nazwiska.
Nikt nie ma wątpliwości, że HSW to dla Bumaru łakomy kąsek. W ostatnich latach firma wywodząca się z przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego odbudowała swoją pozycję. Teraz nadeszły żniwa: wojskowe zamówienia w HSW będą miały wartość przekraczającą miliard złotych .