We wtorek przedstawiciele NATO dokładnie analizowali potencjał wojskowej elektroniki zwłaszcza przemysłu związanego z radiolokacją i systemami kontroli powietrznej i dowodzenia skupiony w Dywizji Bumar -Elektronika. W środę, to co mas najlepszego, pokaże NAMSA konsorcjum Bumar — Żołnierz. — Liczymy na korzyści wynikające z faktu, że polskie formy znajdą się na liście certyfikowanych dostawców NATO — mówi Monika Koniecko rzecznik zbrojeniowej grupy.
Jest to coraz ważniejsze w przededniu wejścia w życie unijnej dyrektywy obronnej nr 81, która forsuje otwarte, międzynarodowe przetargi jako sposób dokonywania wojskowych zakupów. Dyrektywa 81 zacznie obowiązywać w sierpniu i z pewnością zwiększy wpływy na rynku broni wielkich, zachodnich koncernów, które stać na przetargowe oferty znacznie bardziej konkurencyjne od propozycji słabej, krajowej zbrojeniówki.
Trudniejszy offset
Nowe, unijne regulacje pogorszą też warunki negocjowania offsetu z zagranicznymi dostawcami wojskowego uzbrojenia. Na zmianie zasad kompensowania obronnych zakupów Polska może sporo stracić. Już wykonywane w kraju umowy offsetowe warte są ponad 8 mld dolarów. A nowe zamówienia wynikające z planu modernizacji armii — rodzące kolejne kompensacyjne obowiązki — szacowane są na 2,5 mld zł. To m.in. zakup samolotów szkoleniowych LIFT, nowych śmigłowców czy wyposażenia okrętów w elektroniczne systemy walki.
— Tylko my i Hiszpania przeciwstawialiśmy się w UE wprowadzaniu niekorzystnych zasad kompensowania ogromnych budżetowych wydatków na importowaną broń. Paradoks polega na tym, że w momencie, kiedy nauczyliśmy się twardo negocjować z zachodnimi producentami warunki lepszego offsetu, UE ogranicza te możliwości — mówił jeszcze wiosną „Rz" Dariusz Bogdan wiceminister gospodarki.
Pod dyktando Unii musimy więc teraz ograniczyć wymagania offsetowe — wartość kompensat nie może być większa od wartości zamawianego uzbrojenia, przekazywane technologie muszą się wiązać z kupowanym sprzętem, offset przysługiwałby tylko w razie poważnych, uzasadnionych inwestycji obronnych.