Grupa doradcza podległa resortowi sprawiedliwości pracuje od ponad roku nad nową ustawą o przedsiębiorstwach, która zreformuje zarządzanie nimi. Projekt ustawy trafi w grudniu do parlamentu, a radząca Liberalna Partia Demokratyczna zgłosi w 2012 r. w niej odpowiednie zmiany — podał „Asahi Shimbun".
Eksperci nie spodziewają się jednak znaczących zmian i zwracają uwagę, że nową ustawę należy wesprzeć przepisami wykonawczymi, w jaki sposób firmy mają dobierać sobie takich dyrektorów z zewnątrz.
Dyrektorzy zewnętrzni, nazywani także bez uprawnień wykonawczych, nie są pracownikami danej firmy ani jej udziałowcami, więc w ich przypadku nie istnieje konflikt interesów, który może ograniczać osoby bezpośrednio związane z firmą.
Kierownictwo Olympusa zwolniło 14 października Michaela Woodforda ze stanowiska prezesa twierdząc, że nie dostosował się do japońskiej kultury i stylu zarządzania firmą. Brytyjczyk twierdził cały czas, że zwolniono go, gdy zainteresował się podejrzanymi fuzjami i wypłatami. Olympus najpierw wyparł się wszystkiego, potem przyznał do ukrywania strat i użycia 1,3 mld dolarów honorariów dla doradców na ukrycie tych strat.
Skandal doprowadził do rezygnacji 2 przedstawicieli władz firmy i jej audytora, do powołania przez Olympusa nieależnej grupy dla wyjaśnienia wszystkich okoliczności oraz do wszczęcia trzech śledztw przez policję, prokuraturę i komisję kontroli giełdowej.